Čelem k umění / Václav Janoščík – O sklízení, ukládání a uzdravování

středa 5. 10. 2022 od 16.30
Aula č. 537

O sklízení, ukládání a uzdravování

Současná přehlídka Documenta v Kasselu si jako model umělecké činnosti bere lumbung, tedy suroviny sdílené určitou komunitou. Nezajímá je přitom tolik samotné ukládání nebo redistribuce ale právě sklízení těchto surovin. Letošní Berlínské Biennále pak pokračuje v tradici archivního obratu a politiky (ne)viditelnosti. Benátské Biennále se pak v rámci návratu k feministickým a dokonce svérazně surrealistickým tendencím snaží ukázat procesy obnovy a léčení. Skoro bychom mohli říct, že trojice sklízení, ukládání a uzdravování tvoří jakýsi metabolický cyklus. Rámování těchto tří klíčových přehlídek současného umění bych rád dal do kontextu vlastního výzkumu popkultury a současné teorie, traumatu a ontologie, počítačových her a afektivity. Výsledkem této přednášky tak může být určité východisko, ze které lze myslet a tvořit tváří v tvář současným problémům.

Václav Janoščík je filozof, teoretik a kurátor současného umění, autor či spoluautor knih či Dystopický realismus? Jak se učit skrze kapitalismus a temné budoucnosti (2021) či Návrat do budoucnosti (2019).

Záznam přednášky bude zveřejněn na YouTube kanálu Čelem k umění na tomto odkaze.

Program přednášek na zimní semestr 2022/23

Čelem k umění je přednáškovým cyklem Fakulty umění a designu Univerzity J. E. Purkyně konajícím se každou středu od 16:30.

Kurátor přednáškového cyklu / prof. Mgr. Michal Koleček, Ph.D.