Daniel Hanzlík a Pavel Mrkus vytvořili multimediální expozici Josef Svoboda, Scénograf pro GASK

JOSEF SVOBODA, SCÉNOGRAF
GASK Kutná Hora
10. 2020–29. 08. 2021

 

Výstava nabízí jedinečnou multimediální expozici, jejímiž autory jsou výtvarníci Daniel Hanzlík a Pavel Mrkus (vedoucí ateliéru Time-Based Media FUD UJEP). Vytvořenou instalací, zde autoři kongeniálně tlumočí Svobodovu vizi živého a magického divadelního prostoru jako silný vizuální a emocionální zážitek.

Záměrem výstavy je prezentovat komplexní tvůrčí osobnost, zásadní scénografické přístupy a nejvýznamnější realizace Josefa Svobody a to za celé jeho tvůrčí období v rozmezí od 40. let 20. století až do počátku 21. století. 

V květnu letošního roku uplynulo sto let od narození světově uznávaného českého scénografa Josefa Svobody (1920–2002). Rodák z Čáslavi se do dějin divadla zapsal jako vizionář, který neúnavně propojoval svět vědy, umění a byl inovátorem v oblasti světelných technologií. Jeho dílo se stalo fenoménem už za jeho života a jedinečným kulturním dědictvím zůstává dodnes.

Idea architektonického řešení výstavy:

Náš přístup k pojetí výstavy lze charakterizovat pojmem „Jednota v rozmanitosti“. Uvědomujeme si, že naše pojetí architektury nesmí být nadřazené smyslu původních záměrů a principů, které Svoboda uplatňoval. Jeho dílo představujeme jako aktuální, stále živé a inspirující, i když již ukončené.

Celou podélnou osu výstavních sálů, kterou je možné shlédnout najednou, tvoří řada originálních scénografických maket ze Svobodova ateliéru, které jsou původními exponáty s vlastním Svobodovým rukopisem. Veškerý další obsah se obtáčí kolem této osy, originální makety jsou zde de facto jako výrazná autentická forma, zdůrazňující osobnost jejich tvůrce. 

Čelní stěna je určena pro velkoplošnou projekci 3D animace prezentující motiv zásadního scénografického principu inscenace, popřípadě dobový filmový dokumentační materiál (u Laterny magiky). Levá stěna uvádí skutečnou podobu jednotlivých inscenací formou dobových dokumentů a audiovizuálních materiálů přehrávaných na TV, či projekci. Na pravé stěně je umístěn text uvádějící téma. Zadní stěna slouží jako nosič pro umístění velkoformátového textu – citátu J. S., jehož význam koresponduje, či obsahově doplňuje téma místnosti (výběr citátu zpracovává Martin Ondruš).

Architektonické řešení: Daniel Hanzlík a Pavel Mrkus
Kurátorský tým: Jakub Hejna, Martin Ondruš
Odborná garantka: Helena Albertová
Manažerka a produkční výstavy: Karina Kubišová

Výstavu Pořádá Josef Svoboda o.p.s. a Galerie Středočeského kraje (GASK).

Galerie Středočeského kraje GASK
FB: @galerie.GASK
IG: @gask_kutnahora