Kurátorovaný pokoj na přehlídce Pokoje 2021

Kolik důvtipu máš, tolikrát jsi člověkem

11. – 17. 11. 2021
Vernisáž výstavy proběhne 10. listopadu od 19.00 hodin.

Kurátorovaný pokoj na přehlídce Pokoje 2021
Vystavující umělci: Lucie Kramperová, Matúš Lányi, Milan Mikuláštík, Zdeněk Svejkovský
Kurátorky výstavy: Natálie Henclová, Linda Sudová, Alžběta Svobodová, Jana Šedivá, Alice Zábranská

“Kolik důvtipu máš, tolikrát jsi člověkem” je název kurátorovaného pokoje na přehlídce studentského umění Pokoje 2021. Čtyři umělci, Lucie Kramperová, Matúš Lányi, Milan Mikuláštík a Zdeněk Svejkovský, ve výstavě reagují na přetrvávající téma frustrace z koronavirových událostí.

Každého z nás se nějakým způsobem dotkla pandemie spojená s uzavřením všech zařízení a institucí. Zažili jsme první lockdown, první odloučení od reálného světa a lidí kolem nás. Těch, které běžně vídáme denně se nyní zcela odcizili a setkání bylo možné jen pomocí sociálních sítí. Zde si však každý vytváří svého avatara, své nové já, které může být stejné, či zcela odlišné od naší identity. Virtuální identita a vžívání se do pocitů druhých, je námětem kurátorského projektu pěti studentek Kurátorských studií na Fakultě umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně (FUD UJEP) realizovaném poprvé v Domě umění Ústí nad Labem v květnu tohoto roku. Výstava “Kolik důvtipu máš, tolikrát jsi člověkem” je pokračováním původního konceptu pro přehlídku Pokoje 2021.

První vystavující umělkyní je Lucie Kramperová, která dokončuje magisterské studium na FUD UJEP v ateliéru Time-Based Media vedeným Pavlem Mrkusem a Danielem Hanzlíkem. Ve své umělecké tvorbě se zaměřuje na témata hledání a pozorování jedince ovlivněného společností či hledání souvislostí a konfrontací s určitými globálními a společenskými aspekty. Pro kurátorovaný pokoj vytvořila vícekanálovou zvukovou instalaci Under Pressure. Skrze dílo vyjadřuje frustraci z tlaku způsobeného vlivy z covido-lockdownového stavu a odkázání se na život v online světě. Zvuková kompozice, zde tvoří tzv. mezidialog stavů a pocitů, jež byly potlačeny na úkor přežití v manipulativním systému, který nemá východiska.

Součástí pražské přehlídky je slovenský umělec Matúš Lányi, který v podobě triptychu velkoformátových pláten představuje cyklus Wikipedia ProphetWikipedia Prophet Casule z roku 2019. Autor ve své práci sleduje křesťanskou tradici, kulturu, ikonografii a jejich obraz přetváří do nových současných médií. Tato transformace však neprobíhá negativně či urážlivě. Záměrem díla je zdůraznit filozofické hledisko, které má za úkol podnítit v divákovi myšlenkové procesy spojené s vnímáním tradičního ikonografického námětu v nových souvislostech.

Mezi vystavujícími umělci je i etablovaný intermediální umělec na poli fotografie, instalace a kurátorství Milan Mikuláštík. Ve své tvorbě se primárně soustředí na charakteristické aspekty společnosti, respektive problémy, které společnost sužují v měřítku globálních fenoménů působící napříč sociálními vrstvami. Pro daný prostor vytvořil velmi specifické práce reflektující stanovené téma.

Posledním autorem je Zdeněk Svejkovský, který pedagogicky působí na FUD UJEP a kde současně studuje doktorandský program Vizuální komunikace. Ve své tvorbě se zaměřuje na tvorbu webových stránek a jejich optimalizace, editace videí, fotografování, instalace software i hardware. Ve video a technických instalacích často otevírá problematiku spojenou s internetovou kulturou, kterou dlouhodobě zkoumá.