Noc vědců 2020 / Člověk a robot

27. 11. 2020 od 17:00

nocvedcu.cz / DISKUZE 

nocvedcu.cz / VIDEO

FACEBOOKOVÁ UDÁLOST

Jak je již tradičně zvykem i v letošním roce se Fakulta umění a designu zapojí do celorepublikové akce Noc vědců. V tomto ročníku jsme se spojili s Fakultou strojního inženýrství a společně jsme vytvořili video SUROVÁ KRÁSA inspirované módní performance Alexandera McQueena z roku 1999. Pojďte se s námi podívat jak to vypadá když se propojí umění, fashion, tanec a robotika. Jsme také součástí panelové diskuze předních odborníků na téma DIGITALIZACE napříč vědními disciplínami.

Měl Čapek pravdu? Má se lidstvo bát nadvlády robotů? Budeme se točit jak robot píská? Robotická poema inspirovaná skutečnou událostí z McQueenova přehlídkového mola v roce 1999.  A zároveň unikátní spolupráce strojařů z Fakulty strojního inženýrství UJEP a umělců z Fakulty umění a designu UJEP.

Ústav energetiky a strojů FSI UJEP – péče o robotické performery (dodání, programování a pečovatelský servis:) / Jan Štěrba, Jiří Přibyl
ateliér Oděvní a textilní design FUD UJEP – design oděvu (koncept, střih, šití, aranžmá) / Jan. C. Löbl
ateliér Interaktivní média FUD UJEP – lidská performance (choreografie, odvaha postavit se mezi dvě rozlícené robotické paže) / Pavel Konvičný 
ateliér Time-Based Media – propojení obrazu, pohybu a technologie pomocí elektronické hudby / Polina Khatsenko / mudaki

ateliér Aplikované a reklamní fotografie – video, střih, fotodokumentace / Daniel Augustin, Martin Havlíček, Filip Švácha 

Foto: Josef Růžička, Martina Lišková

Letošní Noc vědců: roboti do každé domácnosti!

Letos je to přesně 100 let od okamžiku, kdy Karel Čapek přišel s novotvarem ROBOT. Co se tehdy zdálo být neuskutečnitelným výplodem bujné autorovy fantazie, je dnes, po 100 letech, součástí našich životů více, než si vůbec uvědomujeme.

I proto se fenoménu robotiky a technologií využívajících umělou inteligenci či, lépe řečeno, systémům fungujícím na základě algoritmů, věnuje letošní celorepubliková Noc vědců.

Po loňské, historicky největší Noci vědců v Česku, která se věnovala tématu šetrného zacházení se zdroji, s přírodou a planetou, je to skutečně velký skok jinam. Překvapivě však, vzhledem k současnému dění a jeho důsledkům v podobě digitalizace společnosti a přelití mnoha každodenních mezilidských interakcí do virtuálního prostředí, je to téma, které společností rezonuje o to více.

Příznačné je pro toto téma koneckonců i to, že se letos poprvé (a doufejme, že i naposledy), téměř veškeré aktivity jindy živého lidského hemžení na mnoha vědeckých institucích po celé republice, promění do jedniček a nul a přemístí se po sítích přímo do vašich domovů. Bude se streamovat, koukat na předtočená videa, budou se poslouchat přednášky a podcasty ze záznamu, navštěvovat virtuální exkurze…

To vše odstartuje, i na UJEP, již 27. listopadu od 17:00.

V centru pozornosti budou tentokrát Youtube kanály a další sociální sítě jednotlivých pořádajících univerzit, ale také společný Youtube kanál, web a mobilní aplikace Noci vědců, z nichž se bude možné dostat k obrovské spoustě vědecko-popularizačních příspěvků nejen na téma robotiky a AI ze všech spolu pořádajících institucí.

Co chystáme u nás v Ústí nad Labem? Kromě video tutoriálů k práci s různými technologiemi (např. drony) a záznamů přednášek se vás pokusíme nadchnout pro vědu video prezentacemi propojujícími technické obory například s uměním, psychologií či se zdravovědami.

Živě pro vás budeme streamovat panelovou diskuzi odborníků, kteří se k problematice digitalizace společnosti vyjádří z různých hledisek podle svého zaměření (antropologie, autonomní mobilita, psychologie, AI ve zdravotnictví, bioetika, filozofie, informatika a datová analýza a další).

Myslíme i na potravu pro vaše uši a chystáme další z nově vznikající řady univerzitních podcastů, tentokrát o využití geoinformačních systémů v dálkovém průzkumu Země, o dracích a vykopávkách v Súdánu, o létání s drony a o práci na Fakultě životního prostředí UJEP.

Na tom všem teď usilovně pracujeme i přesto, že v kampusu to teď vypadá, jako kdyby snad už nikde ani žádní lidé nebyli… Pevně věříme, že vás naše videa a živé přenosy koncem listopadu přesvědčí o opaku a probudí ve vás naději a touhu po tom, abychom se nad vědeckými tématy brzy zase mohli potkávat osobně.