Nezávislé kurátorství ve volném čase

Lenka Sýkorová
Nezávislé kurátorství ve volném čase:  Nezávislý kurátor a umělec-kurátor na české vizuální scéně v letech 2000–2016 / Independent Curating as a Leisure Activity: An Independent Curator and Artist-Curator on the Czech Visual Art Scene in 2000–2016

Publikace přináší pohled na rozvoj profese kurátora v České republice. Cílovou skupinou čtenářů jsou studenti vysokých škol se zaměřením na dějiny umění, kurátorství a vizuální umění a nejen odborná veřejnost. Cílem textu je dokumentovat projevy kurátorství definované pojmy: nezávislý kurátor a umělec-kurátor s důrazem na experiment, a pojmem nezávislá galerie vedená v intencích laboratoře současného vizuálního umění. Jsou mapovány dílčí kurátorské aktivity s přihlédnutím k vytyčeným pojmům. Smyslem je zachytit časově pomíjivé projevy české vizuální scény s důrazem na jejich komunitní charakter a dokázat, že se v nedávné historii etablovaly do oficiálních struktur české a potažmo slovenské vizuální kultury.

Autorka textů: Lenka Sýkorová
Layout a sazba: Karel Míšek