SAKURAJIMA / Galerie Rampa

SAKURAJIMA

První výstava začínajícího cyklu material times, ve kterém hrají hlavní roli specifika materiálů. Hlavním prvkem prostorové instalace je beton, jehož kompozitní hmota je v první řadě vnímána jako jedna ze základních stavebních složek. Beton již ale dávno není spojován pouze s architekturou, je čím dál více využíván v designu a umění.

Radek Směták ve své instalaci akcentuje estetickou krásu přírodních katastrof, podloženou japonskými kulturními fenomény. Z toho důvodu nese tato výstava název inspirovaný aktivním stratovulkánem Sakura-džima, v anglickém přepisu Sakurajima, nacházejícím se na japonském ostrově Kjúšú.

Konkrétní materiál je v instalaci zcela zásadní, jelikož beton je pevným a velmi odolným stavebním prvkem používaným po staletí. Z jeho chemicko-fyzikálních vlastností je zajímavé, že netvrdne vyschnutím, ale vnitřní krystalizací, která začne přibližně hodinu po jeho namíchání. Jedná se o nevratný proces, což zcela odkazuje ke geologickým procesům, kterými se autor inspiroval.

Cyklus material times prezentuje návrat od konceptu k formě, který v posledním desetiletí způsobil hlubokou rematerializaci umělecké tvorby. Důsledkem odhmotnění současného světa a komplikovaných sociálních vazeb je výsledná touha po zkratkovitosti vyjadřování. Z toho důvodu výstavy cyklu material times pracují s jednoduchou, ale efektní scénografií.

Výstava trvá od 17. 10. do 29. 11. 2019
Kurátorky: Alžběta Horáčková, Kristýna Hájková a Diana Kněžínková
Grafické zpracování: Myrna Krejčí
Fotograf: Kateřina Figarová

PLAKÁT K TISKU