koncepce

Výuka v ateliéru Digitální média se převážně zaměřuje na práci se statickým i dynamickým digitálním obrazem a na hledání možností jejich vzájemného propojení. V průběhu studia pracují studenti s fotografií, videem a digitální animací, a mají také samozřejmě svobodnou možnost přesahu do klasických médií. V jednotlivých semestrech jsou řešena konkrétní témata a postupně vznikající práce jsou konzultovány každý týden v rámci společných ateliérových setkání. Prvořadým cílem ateliéru je vést studenty tak, aby dokázali smysluplně a za využití vhodných formálních prostředků reflektovat dané téma a jasně vyjádřit myšlenku.

Výuka v ateliéru je organizována tak, aby studenti v rámci zpracování svých volných projektů zároveň získávali potřebné technologické znalosti a zkušenosti při práci s konkrétními programy a technologiemi. Velká pozornost je v rámci konzultací věnována debatám o aktuálním dění v současném vizuálním umění.

Zájemci o studium v našem ateliéru si mohou domluvit konzultace svých prací a návštěvu ateliéru.

 

Úspěchy našich studentů

2023

Animace Lenky Tam Nguyen  byla vybrána v roce 2023 pro 27. Mezinárodní festival dokumentárních filmů v Jihlavě (sekce Fascinace: Exprmntl.cz).

Lada Jaffe v roce 2023 představila svůj hudební vstup do video instalace Markéty Váradiové v rámci výstavy Denní snění, v GASK v Kutné Hoře.

Petr Kubáč získal v roce 2023 Cenu absolventa magisterského studia na FUD.

Petr Kubáč představil v roce 2023 svoji tvorbu na výstavě Chyceni slovy v Domě umění v Ústí nad Labem, v Galerii 2.

Lenka Tam Nguyen v roce 2023 prezentovala svůj linoryt na výstavě Grafika roku 2022 v České galerii moderního umění, v Betlémské kapli v Praze.

Videa Kateriny Orunbaievy, Lenky Tam Nguyen a Zdeňka Picpauera byla k vidění v roce 2023 v rámci Brno Art Week (Scalní video X).

Video Lenky Tam Nguyen bylo v roce 2023 prezentováno v rámci Ozvěn MFDF Ji.hlava v Českém centru v Paříži.

Nela Neubauerová a Petr Kubáč představili v roce 2023 svoji tvorbu na výstavě Tekoucí identity v Galerii Rampa, FUD UJEP v Ústí nad Labem. Jednou z kurátorek výstavy byla Kristýna Mouchová, studentka Kurátorských studií FUD UJEP, která dlouhodobě kooperuje s atelirérem Digitální média.

 

2022

Videa Tam Nguyen a Zdeňka Picpauera byla vybrána v roce 2022 pro 26. Mezinárodní festival dokumentárních filmů v Jihlavě (sekce Fascinace: Exprmntl.cz). Zdeněk Picpauer získal hlavní cenu za nejlepší český experimentální film.

Video Kateryny Orunbaievy bylo v roce 2022 prezentováno na Maratonu studentských filmů 2022 na ČT Art a v Uherském Hradišti na Letní filmové škole.

Petr Kubáč a Alexandra Naušová (spolu s Lucií Hyškovou z ateliéru Aplikovaná a reklamní fotografie) představili v roce 2022 svůj společný projekt na výstavě a festivalu Tisic a Tvůj pohled v Baugewerkeschule Zittau v Žitavě.

Videa Kateriny Orunbaievy, Tam Nguyen a Karolíny Votýpkové byla k vidění v roce 2022 v rámci Brno Art Week (Scalní video IX).

Petr Kubáč a Alexandra Naušová (spolu s Lucií Hyškovou z ateliéru Aplikovaná a reklamní fotografie) představili v roce 2022 své společné dílo v galerii Fotografic v Praze na výstavě Sweet reality. (Artalk.cz, Artalk.cz – fotoreport)

 

2021

Studenti ateliéru Digitální média se v roce 2021 zúčastnili výstavy Umění oceňovat, kterou uspořádala Společnost Jindřicha Chalupeckého v Moderní galerii AVU v Praze. Své projekty zde představili: Alexandra Naušová a Petr Kubáč, Terezie Adamová a Karolína Votýpková, Hana Kokšalová. Vystavoval zde také náš absolvent a doktorand Martin Krupa. (sjch.cz, Artalk.cz, Artyčok.tv)

Petr Kubáč a Alexandra Naušová (spolu s Lucií Hyškovou z ateliéru Aplikovaná a reklamní fotografie) představili v roce 2021 své společné dílo v galerii Motorenhalle v Drážďanech na výstavě Nahe bei … Approximationen Derivate Surrogate.

Petr Kubáč a Alexandra Naušová (spolu s Lucií Hyškovou z ateliéru Aplikovaná a reklamní fotografie) vytvořili v roce 2021 dva projekty ve veřejném prostoru pro Veřejný sál Hraničář v Ústí nad Labem, a to v rámci dlouhodobějšího projektu Forget Heritage.

Petr Kubáč a Alexandra Naušová (spolu s Lucií Hyškovou z ateliéru Aplikovaná a reklamní fotografie) vystavili v roce 2021 svůj společný projekt v Domě umění v Ústí nad Labem v rámci výstavy Dědictví mytologie. (Artalk.cz)

Videa Alexandry Naušové a Hany Kokšalové a animace Kláry Kelovské byly k vidění v roce 2021 v rámci Brno Art Week (Scalní video VIII).

 

2020

Alexandra Naušová vystavovala v roce 2020 v Pragovce na výstavě Potkali jsme Platóna, ale nečetli jsme ho (Artalk.cz).

Klára Kelovská vystavovala v roce 2020 v Galerii Altán Klamovka na výstavě Social distancing (Artalk.cz).

V roce 2020 představují svoji tvorbu Martin Krupa, Alexandra Naušová, Simona Patelisová, Anna Roubalová a Karolína Votýpková na výstavě RE–? v Karlínské Invalidovně, v Galerii 3Kurátorek v Praze (Artalk.cz).

Naši absolventi doktorského studia Sylva Francová a Miroslav Hašek v roce 2020 prezentovali svoji práci na výstavě O čem mluvíme, když mluvíme o rodině v Domě umění v Ústí nad Labem.

Naši absolventi Miroslav Hašek a Jakub Korselt v roce 2020 představili svoji tvorbu na virtuální výstavě absolventek a absolventů FUD s názvem DREAM TEAM v prostoru Armaturky v Ústí nad Labem.

Naše absolventka Bára Šimková spolu s Andreasem Gajdošíkem představili v roce 2020 svůj projekt na virtuální výstavě s názvem INHABITATED v rámci aktivit Domu umění v Ústí nad Labem.

 

2019

V roce 2019 připravil ateliér Digitálních médií rozsáhlou výstavu Labyrinth v pražské Pragovce. Výstava představila kolem dvaceti autorů – studentů, absolventů a také pedagogy ateliéru (katalog výstavy, dokumentace výstavy, tisková zpráva a doprovodný program).

V roce 2019 Martin Krupa vystavoval na výstavě Sametová výstava v Galerii Emila Filly v Ústí nad Labem (tisková zpráva).

V roce 2019 byla představena práce Alexandry Naušové na výstavě Svoboda v Karlínské Invalidovně v Praze (Artalk.cz).

V roce 2019 byla představena práce Simony Patelisové, Anny Roubalové a Martina Krupy na výstavě Virtualita v Karlínské Invalidovně v Praze (Artalk.cz).

V roce 2019 byla představena práce Alexandry Naušové a Anny Roubalové v rámci akce Grand Opening Invalidovny v Karlínské Invalidovně v Praze (tisková zpráva).

 

2018

Na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů 2018 v Jihlavě se představili dva naši absolventi – Bára Šimková a Jakub Korselt. Krátký film Báry Šimkové získal 1. místo v soutěži My Street Films 2018.

V roce 2018 se v rámci rozsáhlého výstavního projektu Mo(nu)mentální topografie k 25. výročí založení Fakulty umění a designu v rámci jednotlivých výstav (v Domě umění Ústí nad Labem; Muzeu města Ústí nad Labem; Galerii E. Filly) představily také studentky našeho ateliéru: Alexandra Naušová & Simona Patelisová, Marie Scheerbaumová a Klára Míčková (brožura k celému projektu).

V roce 2018 byl Martin Krupa vybrán pro výstavní projekt Odcizení podle slovníku v Galerii Emila Filly v Ústí nad Labem (tisková zpráva).

V roce 2018 Alexandra Naušová prezentovala v rámci výstavního projektu Odcizení podle slovníku v Galerii Emila Filly v Ústí nad Labem svůj webový projekt www.audiovylety.cz/

Marek Lovětínský a Petra Musilová se spolu s Lucií Kramperovou z ateliéru Time-Based Media účastnili se svým společným projektem festivalu zvukového umění ve veřejném prostoru Přechodné zóny v Praze.

V roce 2018 Alexandra Naušová a Simona Patelisová pro aktivitu RE-VIZE ÚSTÍ natočily  propagační šot do crowdfundingové kampaně Vize Ústíčka, jejímž prvořadým cílem je vytvoření vize, díky které by se z Ústí stalo atraktivní a prosperující město.

 

2017

Animace Jakuba Korselta byla v roce 2017 opět vybrána pro sekci Exprmntl.cz v rámci Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě.

Karim Tarakji v roce 2017 připravil projekt pro veřejný prostor s názvem Tajemství pro Piazzettu Národního divadla v Praze a účastnil se výstavy studentů a absolventů FUD *Scape v Cech Gallery v Minsku.

Gabriela Procházková v roce 2017 představila svoji práci na výstavě Spectaculare Art Show v The Chemistry Gallery v Praze a také na Festivalu světla v Lounech.

 

2016

Lucie Růžičková a Martin Krupa byli v roce 2016 vybráni pro mezinárodní sympozium s názvem Art Dialog – Meziprostor na Sýpce v Klenové, které vyvrcholilo výstavou tamtéž. Sympozium navázalo na tradici mezinárodních setkání pedagogů a studentů vysokých uměleckých škol na Klenové.

Gabriela Procházková v roce 2016 představila svoji světelnou a zvukovou instalaci In The Dark: Sound Perceptions ve Funkhausu v Berlíně. Dále se v tomto roce účastnila Lunchmeat Festivalu v Praze a prezentovala svůj projekt v NoD v Praze.

V roce 2016 se Jakub Korselt představil na výstavě Jiné vize CZ (2007-2015) v Galerii AMU v Praze. Výstava byla koncipovaná jako bilance dosavadní historie stejnojmenné soutěže Jiné vize CZ festivalu PAF v Olomouci (tisková zpráva).
A práce Jakuba Korselta byla také opět vybrána pro sekci Exprmntl.cz v rámci Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě.

V roce 2016 byla práce Barbory Šimkové vybrána pro výstavní projekt Ze mě v Galerii Emila Filly v Ústí nad Labem. Tato výstava představila reflexi aktuální společenské situace několika autorů (tisková zpráva).

V roce 2016 představil Jakub Korselt svojí animaci Pioneer na London Short Film Festival 2016 v rámci sekce MicroMacro Film – A Cosmonaut’s Trip.

Videa naší absolventky Petry Sklenářové, která byla součástí její magisterské diplomové práce, byla vybrána pro Ohlasy MFDF Jihlava v Nova Cinema v Bruselu.

 

2015

V roce 2015 byla Michaela Hrabová vybrána mezi deset finalistů Ceny EXIT 2015,  7. ročníku celostátní soutěže pro studenty vysokých uměleckých škol ČR a SR (Artalk.cz).

Bára Šimková vystavovala v roce 2015 na výstavě XENOFILIA a byla též spoluautorkou konceptu této výstavy v Galerii NTK v Praze. Skupinová výstava Xenofilia zkoumala fenomén xenofobie v současné české a slovenské společnosti. (XENOFILIA na Radio Wave) V témže roce se Bára Šimková rovněž účastnila 5. Festivalu performance na téma HLAD v Praze.

Miroslav Hašek představil svoji samostatnou výstavu Dlouho jsem se sám sebe neptal a zapomněl jsem všechny odpovědi v Domě pánů z Kunštátu v Brně (tisková zpráva). A v roce 2015 byl také jedním z vystavujících na výstavě Tektonika paměti v Domě umění města Brna (tisková zpráva).

V roce 2015 byla práce Terezy Kurčíkové vybrána pro výstavní projekt Od podlahy v Galerii Emila Filly v Ústí nad Labem. Tato výstava se soustředila na fenomén kutilství (tisková zpráva).

Obraz elektronický, výstava aktuálních prací studentů Katedry elektronického obrazu Fakulty umění a designu UJEP (ve spolupráci se studenty Kurátorských studií) se v roce 2015 uskutečnila v Podniku (budova Orco) v Praze. Za ateliér Digitální média vystavovali Nela Ferenčíková, Michaela Hrabová, Matěj Kolařík, Jakub Korselt, Martin Krupa, Matěj Procházka) (tisková zpráva).

 

2014

V roce 2014 byl Jakub Korselt opět vybrán do sekce Fascinace v rámci Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě, Michaela Hrabová byla vybrána pro Laboratorium v Galerii Půda v rámci festivalu.

Miroslav Hašek a Jan Hrubeš představili v roce 2014 svojí práci na výstavě Československo v Galerii Bunker v Nitrianské galérii (Artalk.cz). V tomto roce Miroslav Hašek dále vystavoval v rámci výstavy NULLA DIES SINE LINEA – Postkonceptuální přesahy v české kresbě v Galerii Emila Filly v Ústí nad Labem (Artalk.cz), na výstavě Proč si nejdeš hrát s bráchou? v Trafačce v Praze (Artalk.cz) a měl samostatnou výstavu Portrét umělce v Galerii Altán Klamovka v Praze (Artalk.cz).

 

2013

Martina Lišková, Miroslav Hašek a Libor Ptáčník byli vybráni na výstavu Hi5!, která byla realizována v Domě umění města Brna v únoru a březnu 2013. Tato výstava představila práce studentů studijních programů Výtvarná umění na českých uměleckých vysokých školách.
Výstava Hi5! uzavřela projekt, v jehož průběhu v prostorách Domu pánů z Kunštátu představilo díla svých studentů pět českých vysokých uměleckých škol. Tentokrát však aktuální tvorba dostala společný prostor v hlavních sálech Domu umění na Malinovského náměstí (Artalk.cz).

V roce 2013 se Martina Lišková a Jan Kacar se účastnily rozsáhlé výstavy Minimální trvanlivost v Galerii Emila Filly v Ústí nad Labem. Výstavní projekt Minimální trvanlivost s podtitulem Kontext roku 2012 ve výtvarném umění se snažil připomenout rok 2012 v celé šíři různorodých uměleckých názorů (článek ke stažení, Artalk.cz).

Práce Jakuba Korselta a Martina Krupy byla v roce 2013 vybrána na Festival dokumentárních filmů v Jihlavě do sekce experimentálního filmu Fascinace a do Laboratoria v Galerii Půda.

V roce 2013 se stal Jakub Korselt jedním z deseti finalistů soutěže Jiné vize v rámci PAF-Přehlídky animovaného filmu v Olomouci.

 

2012

Začátkem roku 2012 se Adéla Marková, Miroslav Hašek a Libor Ptáčník účastnili výstavy studentů FUD s názvem Gym Lessons v Czech Center v New Yorku (článek ke stažení).

V roce 2012 prezentovala svůj projekt Nela Ferenčíková v pražské Galerii Velryba.

V roce 2012 prezentoval Miroslav Hašek svoji práci na dvou samostatných výstavách, a to v Galerii Jelení v Praze a v Meetfactory v Praze (Artalk.cz) a dále na VI. Zlínském salonu mladých ve Zlíně.

Barbora Šimková a Miroslav Hašek se představili v roce 2012 na výstavě Crash Test 2012 v Topičově salonu v Praze (článek ke stažení).

Práce Barbory Šimkové byla zařazena do ambiciózního projektu několika výstav studentů vybraných ze všech uměleckých škol v ČR, konkrétně pro výstavu Konec světa, která se uskutečnila na konci roku 2012 v Galerii G99 při Domě umění města Brna (tisková zpráva, Artalk.cz).

Na rozsáhlé fakultní výstavě Univerzita Předlice, která byla zahájena 21. 11. 2012 ve Veletržním paláci v Národní galerii v Praze, představili svůj projekt Miroslav Hašek a Libor Ptáčník (tisková zpráva, Artalk.cz, ČT24, Ústecký deník.cz).

 

2011

V roce 2011 se stal Miroslav Hašek laureátem Ceny EXIT 2011, laureátem 5. ročníku celostátní soutěže pro studenty vysokých uměleckých škol ČR (článek ke stažení, rozhovor na Artalk.cz).

V roce 2011 se Miroslav Hašek a Libor Ptáčník účastnili rozsáhlé výstavy studentů studijních programů a oborů fotografie realizovaných na českých a slovenských vysokých uměleckých školách s názvem Obraz, v kterém žijeme v Galerii Emila Filly v Ústí nad Labem a v GASK v Kutné Hoře (článek ke stažení, Artalk.cz).

V roce 2011 byla tvorba ateliéru Digitální média představena také na výstavě s názvem Domácí práce. Výstava se uskutečnila v Galerii Aula FaVU VUT v Brně v říjnu a listopadu 2011. K výstavě byl vydán katalog. Text katalogu napsala Zdenka Kolečková (text ke stažení).