Jakub Korselt

pixelbuilding@gmail.com

Unknown. Animace vytvořená v rámci bakalářské práce vznikla na principu rotoskopie, tedy převodem filmového materiálu do kresby. Animace nás vtahuje do prostředí města a jeho každodenních rytmů. Vše je velmi zjednodušeno, abstrahováno, vše je zobrazeno v plochách a zůstává pouze v bílé, černé a šedé barvě, bez jakéhokoli barevného akcentu. Zvuk doprovázející animaci je autentický a byl nahrán na konkrétních místech. Z lidských těl se stávají jakési znaky bez konkrétních tváří. Autor se nám snaží zprostředkovat velmi subjektivní pocit. Potkáváme anonymní osoby, procházíme neznámými místy a snažíme si je zmapovat, zorientovat se v daném prostoru a nebo se pak pokoušíme si daná místa vybavit ve své paměti. Vše se nám pak zobrazuje zjednodušené a schematické a jen v určitých fragmentech.

Vesmírné sondy programu Pioneer byly určeny pro průzkum meziplanetárního prostoru ve sluneční soustavě, zejména planet Jupitera a Saturnu, vnějších oblastí sluneční soustavy a odlehlých částí galaxie. Sondy Pioneer 10 a 11 odstartovaly v letech 1972–1973. Obě sondy byly naprosto identické a obě s sebou nesly na své konstrukci pozlacené hliníkové destičky, které představovaly obrazovou zprávu o naší civilizaci. Na návrhu se podílel významný popularizátor astronomie Carl Sagan. Spojení se sondami fungovalo třicet let, až do roku 2003. Právě výjimečnost těchto sond mne přivedla ke smyšlenému příběhu o možnosti existence identických civilizací, které se stejně jako my snaží vyslat do vesmíru své poselství, jež zůstává bez odezvy.

Na základě fotografií nočního města jsem vystavěl souhvězdí, která pomocí trojrozměrné slideshow následně jedno po druhém promítám a vytvářím jakousi iluzi letu vesmírem, jehož hvězdy a galaxie jsou ovšem tvořeny světly města. Obraz je doprovázen lehce naddimenzovanými autentickými zvuky z konkrétních míst. Projekce je doplněna atlasem, ve kterém kresebně zaznamenávám souhvězdí vycházející právě z vesmíru mého města. Celá práce je jakýmsi hledáním paralel vesmíru a mého mikrokosmu.

 

Společné výstavy a festivaly:

2019 Labyrinth, Výstava ateliéru Digitální média FUD UJEP, Pragovka, Praha

2017 Mezinárodní festival dokumentárních filmů, sekce experimentálního filmu Exprmntl.cz, Jihlava

2017 Diplomky 17, Výstava bakalářských a diplomových prací FUD UJEP, Fakulta umění a designu UJEP, Ústí nad Labem

2016 Mezinárodní festival dokumentárních filmů, sekce experimentálního filmu Exprmntl.cz, Jihlava

2016 Jiné vize CZ (2007-2015), Galerie AMU, Praha

2016 London Short Film Festival, MicroMacro Film – A Cosmonaut’s Trip, Londýn, Velká Británie

2015 Mezinárodní festival dokumentárních filmů, sekce experimentálního filmu Fascinace: Exprmntl.cz, Jihlava

2015 Obraz elektronický, Výstava Katedry elektronického obrazu FUD UJEP, Podnik, Praha

2014 Mezinárodní festival dokumentárních filmů, sekce experimentálního filmu Fascinace, Jihlava

2014 Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary, sekce Imagina, Karlovy Vary

2013 PAF-Přehlídka animovaného filmu, Olomouc (finalista soutěže Jiné vize)

2013 Mezinárodní festival dokumentárních filmů, sekce experimentálního filmu Fascinace, Jihlava

2013 Cesta městem, Galerie Rampa, Ústí nad Labem

 

Stáž:

2015/2016 Mallard Video Production Limited, Glasgow, Spojené království (pracovní stáž)