Kateryna Orunbaieva

orunbaeva.03@gmail.com

Bezlad (2023). Odkládání věcí a neochota je třídit mohou vést k nepořádku. Čím déle odkládáme uklízení, tím více se věci hromadí a vytvářejících chaos, podobně jako tomu může být s myšlenkami v naší hlavě. Časem je náročnější se v tom zmatku vyznat, rámus myšlenek nás ruší a vytrhává z reality, je těžší se na cokoliv koncentrovat. Nakonec se věcí a myšlenek sejde tolik, že skoro ztrácejí smysl a vytvářejí jakýsi bílý šum. Chaos postupně pohlcuje všechno.

Intermezzo (2022). Šla jsem na procházku prozkoumat a poznat nové místo svého pobytu. Začala jsem přemýšlet o kontrastech Ústeckého kraje. Industriální město uprostřed Českého Středohoří. Dýmající továrny, skřípající vlaky a nádherná příroda kolem. Připomnělo mi to impresionistickou povídku ukrajinského spisovatele Mychajla Kocjubynského. Autor psal hlavně o problematické pozici umělce ve společnosti. Lidé, hlučné město, neustále nové zprávy, revoluce, sociální a politické problémy – to všechno ovlivňuje mentální stav člověka. Zároveň my, jako umělci, na to reagujeme a snažíme se ve své tvorbě zobrazit vlastní pocity a uvažování. Inspirována povídkou jsem chtěla vyjádřit ten pocit únavy kvůli všemu, co se děje kolem. Že i když se zavřeš ve svém pokoji a minimalizuješ interakci s lidmi a světem, tvůj klid naruší venkovní šum nebo telefonát blízkého, který ti sděluje špatné novinky. Všechno se to nahromadí a nakonec si přeješ utéct, najít tiché místo, vydechnout a odpočinout si.

Mezi dobrem a zlem (2022). Výsledkem kognitivního rozvoje lidstva je přemýšlení o abstraktních věcech, jako je morálka. Subjektivita takových pojmů otevírá diskuse o tom, co je dobře a co je špatně. Pro snadnější pochopení jsme zvyklí představovat si dobro a zlo jako absolutní protiklady. Ale když nad tím začneme víc přemýšlet, tak zjistíme, že tyto dva pojmy v podstatě nejsou tak odlišné. Svojí prací jsem chtěla upozornit na to, že občas, bojujíce se zlem, vystavujeme se riziku, že si můžeme ušpinit ruce.

 

Společné výstavy, festivaly:

2022 Maraton studentských filmů 2022, ČT Art; Letní filmové škola, Uherské Hradiště

2022 Scalní video IX, Brno Art Week, Brno

 

Ceny:

2022 Cena ateliéru Digitální média FUD UJEP