Radek Slach

radekslach@seznam.cz

Rodinná archeologie (2024). V tomto díle zkoumám vzpomínky vyvolané záznamy němých amatérských 8 mm rodinných filmů, které natočili moji prarodiče a objevil se v nich i můj otec. Shlédnutí těchto již digitalizovaných filmových záznamů umožnilo zachytit autentické reakce a vzpomínky prarodičů na události, které už nejsou na filmovém pásu. Jejich vzpomínky a dovyprávění jednotlivých mikro příběhů jsem nahrával na diktafon a pomocí umělé inteligence generoval možné varianty prázdných míst. Nástrojem pro generování videa byla umělá inteligence Runway ML. Výsledné video kombinuje reálné záběry s generovanými, tvořící vzpomínkovou koláž s autentickými komentáři. (Bakalářská práce)

Rodinný dekor (2024). Dílo analyzuje staré záznamy na videokazetách z rodinného archivu. Soustředil jsem se na výrazné dekory reflektující dobu pořízení spolu s hovory, které je doprovázejí. Je zde snaha o zdánlivou anonymizaci a hledání univerzálních motivů/prvků, s kterými se běžně setkáváme. Díky anonymizaci skrze vysoký zoom na dekor a absenci obličejů je možné si v hlavě dosadit vlastní rodinu. Společným tématem jsou zde rodinná a s rodinou spojená setkání.

Logajové konzumu (2021)
Rozhodl jsem se pozměnit význam log známých nadnárodních firem pomocí přesmyček v jejich názvu. Cílem bylo dostat názvy firem z komfortní zóny tradičního užívání, rozšířit možnosti jejich vnímání, překvapit a také navodit kritickou diskusi.

 

Společné výstavy, festivaly:

2024 Yes kino, Brno Art Week, Kino Art, Brno

 

Stáže:

2022/2023 Universidade da Madeira, Portugalsko (studijní stáž)