Klára Kelovská

klarakelovska@seznam.cz

Příběh pacienta v karanténě, který po dobu několika týdnů neopouští bezpečí domova. Když se 31. den karantény odhodlá vstoupit alespoň na balkón svého bytu, realita ho nemile překvapí. Stop motion animace s názvem Bird Planet byla inspirována pobytem na studijní stáži ve Valencii v době koronavirové krize a snaží se téma uchopit s humornou nadsázkou a nadhledem. (2020)

Frazeologismy neboli ustálené fráze. Setkáváme se s nimi všude. Jsou součástí našeho každodenního života. Používáme je, aniž bychom si uvědomovali a zamýšleli se nad jejich doslovným významem. Zajímavostí je, že právě tyto fráze jsou používány napříč různými národy, jen významy jsou trochu odlišné, při komunikaci s cizinci následně dochází k nedorozumění. Už jen co se doslovného překladu týče. K tomuto tématu jsem se dostala díky debatování o svém životě, problémech, radostných a nešťastných chvílích – s rodinou a blízkými přáteli. Často jsem slýchávala právě tyto fráze. Určitá bezradnost v daných situacích, mě dohnala k zamyšlení se doslovně nad konkrétními spojeními. Vybrala jsem tedy několik nejpoužívanějších a nejčastěji slýchaných frází a zpracovala je tak, jako bych se jimi měla doslovně řídit. Divákovi se snažím přiblížit svou představu o frázích pomocí performancí. (2019)

Klára Kelovská, Klauzury 2018/2019 ZS
Klára Kelovská, Klauzury 2018/2019 ZS

Frazeologismy neboli ustálené fráze. Setkáváme se s nimi všude. Jsou součástí našeho každodenního života. Používáme je, aniž bychom si uvědomovali a zamýšleli se nad jejich doslovným významem. Zajímavostí je, že právě tyto fráze jsou používány napříč různými národy, jen významy jsou trochu odlišné, při komunikaci s cizinci následně dochází k nedorozumění. Už jen co se doslovného překladu týče. K tomuto tématu jsem se dostala díky debatování o svém životě, problémech, radostných a nešťastných chvílích - s rodinou a blízkými přáteli. Často jsem slýchávala právě tyto fráze. Určitá bezradnost v daných situacích, mě dohnala k zamyšlení se doslovně nad konkrétními spojeními. Vybrala jsem tedy několik nejpoužívanějších a nejčastěji slýchaných frází a zpracovala je tak, jako bych se jimi měla doslovně řídit. Divákovi se snažím přiblížit svou představu o frázích pomocí performancí. (…přátelé mi říkali „Raději práskni do bot a odjeď zas někam do zahraničí“. Já trochu chodila kolem horké kaše, ale nakonec už jsem byla vlastně v takové fázi, kdy byla ruka v rukávě a skoro jsem se balila na cestu do ciziny, pak jsem si ale řekla „Nezavírej před tím oči!“ Možná to bude trochu přitažený za vlasy, možná si budeš lehce zahrávat s ohněm. Nakonec třeba i dostaneš čočku? S někým jsem si byla natolik blízko, že mi dokonce řekl „Hele, neboj se toho, ruka ruku myje. Na mě se můžeš spolehnout.“ A tak jsem se rozhodla, že přeci jen nemá cenu plakat nad rozlitým mlékem, když to bude hodně špatný, pořád to můžu nějak zamést pod koberec. Na druhou stranu, jak si kdo ustele, tak si lehne…)

► 7 Photos

 

 

Samostatné výstavy:

2020 Social distancing, Galerie Altán Klamovka, Praha (s P. Gabdulakhmet)

 

Společné výstavy:

2021 Diplomky 21, Výstava bakalářských a diplomových prací FUD UJEP, Fakulta umění a designu UJEP, Ústí nad Labem

2021 Scalní video VIII, Brno Art Week, Brno

2019 Labyrinth, Výstava ateliéru Digitální média FUD UJEP, Pragovka, Praha

2019 Diplomky 19, Výstava bakalářských a diplomových prací FUD UJEP, Fakulta umění a designu UJEP, Ústí nad Labem

2016 Podivná patrnost, Villa P651, Praha

 

Stáže:

2019/2020 Universitat Politécnica de Valencia, Španělsko (studijní stáž)

2017/2018 Universitat Politécnica de Valencia, Španělsko (studijní stáž)