Čelem k umění: O Mýtu osamělého umělce / Alice Máselníková
11. 10. 2023 od 16:00 / aula číslo 537 Fakulty umění a designu
O Mýtu osamělého umělce / Alice Máselníková
přednáška proběhne v anglickém jazyce
Hermann Hesse ve svém románu Narcis a Goldmund představuje postavu metodologického myslitele a svobodomyslného umělce jako dvě protikladné duše, které nikdy nemohou sdílet stejnou cestu. Mohou se však jeden od druhého učit, a to v nekončícím zápasu o smysluplný způsob soužití.
Pracovat paralelně jako umělec a projektový manažer, kurátor nebo galerista? Odporují si tyto profese nebo se navzájem doplňují? Jak se správně orientovat ve světě nadprodukce umění (a umělců) a současně úspěšně řídit jak vlastní umělecké projekty, tak ty ostatních? A jak to vše skloubit bez kompromisů ve své kariéře nebo ztráty soustředění? Máselníková se v této prezentaci podělí o své rozmanité zkušenosti z práce projektové manažerky velkých i menších evropských projektů, nezávislé kurátorky a konzultantky pro kulturní granty, souběžně se zachováním své praxe vizuální umělkyně.
Alice Máselníková je česká malířka a kurátorka působící ve Stockholmu. Je jednou ze tří ředitelů uměleckého veletrhu Supermarket – Stockholm Independent Art Fair, zakladatelkou nezávislé galerie Flat Octopus a vedoucí evropského projektu Artist-Run Network Europe. Máselníková absolvovala bakalářské studium v oboru výtvarné umění a filozofie na Duncan of Jordanstone College of Arts and Design v Dundee a magisterský titul získala v oboru kurátorství na Stockholmské univerzitě. Studovala také výtvarné umění na Polytechnické univerzitě ve Valencii. Mimo jiné pracuje jako nezávislá kurátorka, editorka a poradkyně pro kulturní granty. Její práce byly vystaveny na řadě samostatných i skupinových výstav a je zastoupena v několika soukromých i veřejných sbírkách ve Švédsku i jinde v zahraničí.
Kurátor přednáškového cyklu / prof. Mgr. Michal Koleček, Ph.D.
Informace o všech proběhlých přednáškách naleznete zde. Všechny přednášky zaznamenané online naleznete na Youtube kanále Čelem k umění.