O umění, které má transformační charakter. Je vedené přesvědčením, že umění a kultura mohou přinášet komplexní pohledy, měnit životy jednotlivců, posilovat sociální soudržnost a stavět mosty mezi komunitami. 22. 11. v 16:30 / AULA 537 FUD.
Čelem k umění
O cyklu
Cyklus hostujících přednášek je organizován v rámci povinně volitelného studijního předmětu KDT/844 Prezentace uměleckého díla I. V zimním semestru akademického roku 2023/2024 budou přednášky až na vyznačené výjimky probíhat prezenčně každou středu od 16.30 hodin na Fakultě umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem v aule číslo 537. Přednášky probíhají od 11. 10. do 13. 12. 2023 a budou vždy individuálně anoncovány na webu a sociálních sítích fakulty. Celkově proběhne deset přednášek.
Změny programu či formy jednotlivých přednášek jsou vyhrazeny. O změnách programu budou studentky a studenti včas informováni. Informace o všech proběhlých přednáškách naleznete zde. Všechny přednášky zaznamenané online naleznete na Youtube kanále Čelem k umění.
prof. Mgr. Michal Koleček, Ph.D.
kurátor cyklu hostujících přednášek Čelem k umění
Program na zimní semestr 2023/2024
11. 10. Alice Máselníková: O Mýtu osamělého umělce
18. 10. Marcus Neustetter: Umělecká procesualita se zapojením experimentu a hry
25. 10. Marcus Neustetter: Být soukromý na veřejnosti – umělecká angažovanost a společenský dialog
1. 11. Marcus Neustetter: Perspektivy a neznámé – každý se v jistém smyslu ocitá na periferii
8. 11. Marcus Neustetter: Specifické provokace pro dané místo a podmínky – zakoušení krize
15. 11. Tomáš Dvořák: Automatizace obrazu mezi nadpřirozenem, přírodou a technikou
22. 11. Dita Lamačová: Art without an Object but with Impact (vypůjčeno od George Steinmanna)
29. 11. Marcus Neustetter: Vytváření světa a jeho smyslu
6. 12. Marcus Neustetter: Vynalézání ekosystému – mocenská a umělecká správa
13. 12. Marcus Neustetter: Žít a zpřístupňovat ateliér

Čelem k umění: Art without an Object but with Impact / DITA LAMAČOVÁ

Čelem k umění: Automatizace obrazu mezi nadpřirozenem, přírodou a technikou / TOMÁŠ DVOŘÁK
Přednáška Tomáše Dvořáka z cyklu Čelem k umění představí náčrt dějin obrazu z antropo-ex-centrické perspektivy, konkrétně hlavní tradice obrazů nevytvořených člověkem. 15. 11. v 16:30 / aula 537.

Čelem k umění: Specifické provokace pro dané místo a podmínky – zakoušení krize / MARCUS NEUSTETTER
Čtvrtá přednáška Marcuse Neustettera s názvem Specifické provokace pro dané místo a podmínky – zakoušení krize z cyklu Agenda zranitelnosti – naléhavost a umění v současné metakrizi. 8. 11. v 16:30 / aula 537

Čelem k umění: Perspektivy a neznámé – každý se v jistém smyslu ocitá na periferii / MARCUS NEUSTETTER
Třetí přednáška Marcuse Neustettera s názvem Perspektivy a neznámé – každý se v jistém smyslu ocitá na periferii z cyklu Agenda zranitelnosti – naléhavost a umění v současné metakrizi. 1. 11. v 17:00 / aula 536.

Čelem k umění: Být soukromý na veřejnosti – umělecká angažovanost a společenský dialog / MARCUS NEUSTETTER
Druhá přednáška Marcuse Neustettera s názvem Být soukromý na veřejnosti – umělecká angažovanost a společenský dialog z cyklu Agenda zranitelnosti – naléhavost a umění v současné metakrizi. 25. 10. v 16:30 / aula 537.

Čelem k umění: Umělecká procesualita se zapojením experimentu a hry / MARCUS NEUSTETTER
Výtvarný umělec Marcus Neustetter působí v Jihoafrické republice a Rakousku. Pro Fakultu umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem připravil cyklus přednášek nazvaný Agenda zranitelnosti – naléhavost a umění v současné metakrizi. 18. 10. v 16:30 / aula 537.

Čelem k umění: O Mýtu osamělého umělce / Alice Máselníková
Čelem k umění: Přednáška Alice Máselníkové na téma O Mýtu osamělého umělce proběhne 11. 10. již od 16 hod., a to v aule číslo 537 Fakulty umění a designu. Přednáškový cyklus je otevřen veřejnosti.

Čelem k umění / Komentovaná prohlídka výstavy Panna a Orel
Zveme vás na poslední část programu přednáškového cyklu Čelem k umění v tomto semsetru. Komentovaná prohlídka výstavy Panna a Orel děkanky FUD UJEP Zdeny Kolečkové za účasti autorky a kurátora Jiřího Černického proběhne v Domě umění Ústí nad Labem.

Čelem k umění / Kateřina Lišková a Kateřina Kořínková Sobotková
Zveme vás na přednášku z cyklu Čelem k umění a následnou performance. Dokumentaristka Kateřina Kořínková a socioložka Kateřina Lišková představí jiný pohled na československý státní socialismus. Kronika orgasmu, Politika touhy aneb Nahlížet minulý režim skrze intimitu.

Čelem k umění / Jiří Sirůček
Zveme vás na další přednášku z cyklu Čelem k umění s teoretika Jiřího Sirůčka, tentokrát s podtitulem Za hranice antropocentrismu: Ne-lidská estetika v současném českém umění.

Čelem k umění / Andrea Průchová Hrůzová
Zveme vás na další přednášku z cyklu Čelem k umění, tentokrát s podtitulem Obrazy klimatické změny: Málo nebo moc? Moc nebo bezmoc? Vizuální data, stereotypy a anestetika s teoretičkou vizuální kultury Andreou Průchovou Hrůzovou

Čelem k umění / Adam Gebrian
Zveme vás na druhou přednášku Adama Gebriana v rámci Čelem k umění v tomto semestru. V této přednášce se bude český architekt a kritik věnovat vztahu veřejného prostoru a veřejného života. Přednáška se bude konat v Domě umění Ústí nad Labem.

Čelem k umění / Adam Gebrian
V páté přednášce z cyklu přednášek Čelem k umění se dozvíme jak probíhalo studium českého architekta, teoretika a kritika Adama Gebriana.Vlastní cestou: samá chyba, ale krásný …

Čelem k umění / Natasha Nagaewska
Zveme vás na přednášku ukrajinské kurátorky Natashy Nagaewska. Čtvrtá přednáška z cyklu Čelem k umění se bude zabývat vztahem kurátorské práce a politické situace.

Čelem k umění / Martin Charvát
Zveme vás na další přednášku z cyklu Čelem k umění. Martin Charvát ve své přednášce bude věnovat vztahu “nových” médií a přízraků a v to rámci genealogie elektro-fotografického imaginárna: Přízraky mezi fotografií a elektřinou.

Čelem k umění / Martin Charvát
Zveme vás na další přednášku z cyklu Čelem k umění tentokrát s Martinem Charvátem s podtitulem Forenzní estetika: kartografie nedávné minulosti a projekce budoucnosti. Cílem přednášky je zmapovat vznik a vývoj tzv. forenzní estetiky.