Dům umění Ústí nad Labem

Výstavy a akce

Dernisáž — poslední program v rámci výstav

Dům umění Ústí nad Labem Fakulty umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně Vás srdečně zve na komponované odpoledne, které bude před letními prázdninami posledním rozloučením se současnými výstavami před tím, než se Dům umění po dobu července uzavře veřejnosti.

Doprovodný program DUÚL I Profil v počítačových hrách

Srdečně vás zveme na přednášku a diskuzi Jiřího Hölzela se Zdeňkem Svejkovským, která proběhne 22. 6. 2021 od 16:00 do 18:00 hodin v Domě umění Ústí nad Labem.

Přednáška Zdeňka Svejskovského a Jiřího Hölzela se zaměří na způsoby a metody, jakými uživatel vytváří svůj virtuální profil. Řeč bude jak o profilech na sociálních sítích, tak o virtuálních zástupcích hráčů v počítačových hrách (avatarech). Cílem přednášky je představit různé „strategie“ vytváření profilů a vyvolat tím diskuzi na témata spojená s virtuální identitou.

Doprovodný program DUÚL I Freiluftkino Glückliche Einsamkeit

V rámci ozvěn jarní výstavy Domu umění Ústí nad Labem s názvem Úžas – tak akorát moc velké okno někam a nikam proběhne v pondělí 21. 6. 2021ústeckém Letním kině od 20.00 hodin komponovaný večer rakouských experimentálních filmů – Freiluftkino Glückliche Einsamkeit.

Michaela Labudová – Present Absence

Navštivte do 3. 7. 2021 výstavu v Galerii 2 v Domě umění Ústí nad Labem. Výstava tematizuje formáty a média v grafickém průmyslu jakožto nositele sdělení. Site-specific projekt Michaely Labudové se odehrává v galerijním prostoru a na veřejných plochách ve městě a věnuje se identitě ve vizuální komunikaci.

Výstava Kolik profilů máš, tolikrát jsi člověkem

Již tuto středu 19. května 2021 od 16 do 19 hodin bude zahájena výstava Kolik profilů máš, tolikrát jsi člověkem v Domě umění Ústí nad Labem.

Výstavní projekt je připravován studentkami 1. ročníku navazujícího magisterského studijního oboru Kurátorská studia na Fakultě umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem a je součástí celoročního výstavního cyklu, jehož leitmotivem je institucionální rámec.

Dům umění Ústí nad Labem

Dům umění Ústí nad Labem je nově založenou výstavní institucí, jejíž provoz a program zajišťuje Fakulta umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem.

Výstavní koncepce Domu umění Ústí nad Labem je zaměřena na prezentaci významných uměleckých osobností i klíčových uměleckých proudů a témat formujících situaci aktuálního, především středoevropského výtvarného umění. V programu této instituce se prolínají aktivity umělecké, výzkumné, edukační a publikační, které jsou důsledně realizovány v mezinárodním kontextu a v rámci spolupráce s celou řadou kooperujících českých i zahraničních partnerů. Mezi klíčové cíle Domu umění Ústí nad Labem patří profesionální produkce a prezentace aktuálních uměleckých projevů, podpora mezinárodní spolupráce formou pořádání společných výstavních projektů, tvůrčí výzkumná činnost v prostoru současného výtvarného umění uskutečňovaná v kooperaci s příbuzně zaměřenými vysokoškolskými pracovišti, rozvoj vzdělávacích aktivit v rámci studijních programů realizovaných na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně, podpora edukačních strategií zaměřených na práci s návštěvníky galerie a uplatňování společenské zodpovědnosti v oblasti socio-kulturního rozvoje místní komunity.

Hlavním kurátorem Domu umění Ústí nad Labem je doc. Mgr. Michal Koleček, Ph.D., který na realizaci jednotlivých výstavních projektů spolupracuje s kurátory reprezentujícími místní odborná pracoviště (především Katedru dějin a teorie umění Fakulty umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně), a také s partnerskými, převážně zahraničními institucemi nebo s přizvanými free-lance kurátory.

Celková kurátorská koncepce Domu umění Ústí nad Labem je zaměřena na analýzu a prezentaci aktuálních uměleckých projevů se zvláštním zacílením na tematické okruhy, které spoluformují socio-kulturní situaci ve středoevropském, respektive národním kontextu a zároveň také odrážejí specifickou situaci v místním regionu a komunitě.

Dům umění Ústí nad Labem, který je umístěn v rekonstruovaných prostorách bývalé univerzitní menzy v rezidenční čtvrti Klíše nedaleko městského centra a univerzitního kampusu, disponuje 500 m2 výstavní plochy a dalším zázemím vhodným pro realizaci uměleckých, edukačních a společenských programů. Dům umění Ústí nad Labem přitom oplývá významným rozvojovým potenciálem, který je spojen s plánovaným rozšiřováním jeho aktivit do dalších, postupně zpřístupňovaných částí této budovy.

Výstavní a výzkumné aktivity Domu umění Ústí nad Labem zásadním způsobem přispějí k prezentaci široké škály podob současné vizuální kultury ve městě Ústí nad Labem i přilehlém regionu. Společně s Galerií Emila Filly, Kulturní fabrikou Armaturka a Veřejným sálem Hraničář tak Dům umění Ústí nad Labem představuje nepřehlédnutelný potenciál tvůrčích aktivit, který je jedinečný v kontextu českých regionálních center i veřejnoprávních univerzit.

Dům umění Ústí nad Labem je vyjádřením sebevědomého potenciálu místní umělecké scény, chce být bránou do dynamických struktur současného výtvarného umění, rozevírá se různorodým podnětům mezinárodního uměleckého provozu, akceleruje prostupnost vzdělávání, výzkumu i jejich praktického využití a představuje otevřený kreativní prostor mezi univerzitou a místní komunitou.

Kontakt

Aktuální adresa:
Masarykova 14
400 01 Ústí nad Labem

Sídlo / aktuálně v rekonstrukci:
Klíšská 1101/129a
400 96 Ústí nad Labem