Dům umění Ústí nad Labem

Výstavy a akce

Anders Flodin / Zvukové odrazy / Sound Reflections

Desátý díl z cyklu prezentací soudobé zvukové tvorby na pomezí hudby a výtvarného umění, které uvádí studenti a pedagogové z ateliéru Time-Based Media FUD UJEP.
Anders Flodin – Excavating time / 19. 2. 2020 → 17 hod → DUÚL

Oliver Ressler / No Future is cancelled / DUÚL

Dům umění Ústí nad Labem Vás srdečně zve na slavnostní zahájení výstavy Oliver Ressler — No Future is cancelled. Vernisáž se koná ve středu 12. 2. 2020 od 18.00 hodin v DUUL. V 16.30 hodin proběhne komentovaná prohlídka s umělcem a kurátorem.

Vernisáž výstavy “Eva Pejchalová – Podoby spolupráce”

V úterý 7. ledna 2020 Vás srdečně zveme na zahájení výstavy Evy Pejchalové “Podoby spolupráce”, která se koná v Galerii 2 v Domě umění Ústí nad Labem (v dočasných prostorách na Masyrykově ulici) od 17 hodin. Na vernisáž naváže komentovaná prohlídka s autorkou.

Tomáš Rafa / Blokáda extremismu / DUÚL

Dům umění Ústí nad Labem a Fakulta umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem si Vás dovolují pozvat na vernisáž výstavy Blokáda extremismu autora Tomáše Rafy do nových dočasných prostor Domu umění v Masarykové ulici ve středu 11. 12. 2019 v 18.00 hodin.

Čelem k umění / Adam Gebrian

Sedmá přednáška cyklu Čelem k umění s architektem Adamem Gebrianem, teoretikem, kritikem a známým propagátorem architektury, který je také mimo jiné jedním z autorů nově vytvořeného Centra architektury a městského plánování (CAMP) v Praze.
Přednáška s názvem Všechno je rekonstrukce / FUD — středa — 16:30 — 4. patro — Aula č. 537.

náš transgas & jeho děti

Zveme vás srdečně na vernisáž výstavy Náš Transgas & jeho děti, která se uskuteční ve středu 30. října 2019 od 18 hodin v Domě umění Ústí nad Labem.

Čelem k umění / Václav Janoščík

Prvním hostem přednáškového cyklu pro veřejnost Čelem k umění je Václav Janoščík, který nás výjimečně navštíví dvě středy za sebou: 02/10 Štěstí a práce v časech klimatické změny… / 09/10 a budoucnost umění…

Čelem k umění / cyklus přednášek pro veřejnost

Přednáškový cyklus Čelem k umění je s novým začátkem akademického roku zpět. Fakulta umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem ve spolupráci s Domem umění Ústí nad Labem pořádá cyklus hostujících přednášek určený pro studenty a akademické pracovníky fakulty a univerzity a rovněž pro širokou veřejnost.

Dům umění Ústí nad Labem

Dům umění Ústí nad Labem je nově založenou výstavní institucí, jejíž provoz a program zajišťuje Fakulta umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem.

Výstavní koncepce Domu umění Ústí nad Labem je zaměřena na prezentaci významných uměleckých osobností i klíčových uměleckých proudů a témat formujících situaci aktuálního, především středoevropského výtvarného umění. V programu této instituce se prolínají aktivity umělecké, výzkumné, edukační a publikační, které jsou důsledně realizovány v mezinárodním kontextu a v rámci spolupráce s celou řadou kooperujících českých i zahraničních partnerů. Mezi klíčové cíle Domu umění Ústí nad Labem patří profesionální produkce a prezentace aktuálních uměleckých projevů, podpora mezinárodní spolupráce formou pořádání společných výstavních projektů, tvůrčí výzkumná činnost v prostoru současného výtvarného umění uskutečňovaná v kooperaci s příbuzně zaměřenými vysokoškolskými pracovišti, rozvoj vzdělávacích aktivit v rámci studijních programů realizovaných na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně, podpora edukačních strategií zaměřených na práci s návštěvníky galerie a uplatňování společenské zodpovědnosti v oblasti socio-kulturního rozvoje místní komunity.

Hlavním kurátorem Domu umění Ústí nad Labem je doc. Mgr. Michal Koleček, Ph.D., který na realizaci jednotlivých výstavních projektů spolupracuje s kurátory reprezentujícími místní odborná pracoviště (především Katedru dějin a teorie umění Fakulty umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně), a také s partnerskými, převážně zahraničními institucemi nebo s přizvanými free-lance kurátory.

Celková kurátorská koncepce Domu umění Ústí nad Labem je zaměřena na analýzu a prezentaci aktuálních uměleckých projevů se zvláštním zacílením na tematické okruhy, které spoluformují socio-kulturní situaci ve středoevropském, respektive národním kontextu a zároveň také odrážejí specifickou situaci v místním regionu a komunitě.

Dům umění Ústí nad Labem, který je umístěn v rekonstruovaných prostorách bývalé univerzitní menzy v rezidenční čtvrti Klíše nedaleko městského centra a univerzitního kampusu, disponuje 500 m2 výstavní plochy a dalším zázemím vhodným pro realizaci uměleckých, edukačních a společenských programů. Dům umění Ústí nad Labem přitom oplývá významným rozvojovým potenciálem, který je spojen s plánovaným rozšiřováním jeho aktivit do dalších, postupně zpřístupňovaných částí této budovy.

Výstavní a výzkumné aktivity Domu umění Ústí nad Labem zásadním způsobem přispějí k prezentaci široké škály podob současné vizuální kultury ve městě Ústí nad Labem i přilehlém regionu. Společně s Galerií Emila Filly, Kulturní fabrikou Armaturka a Veřejným sálem Hraničář tak Dům umění Ústí nad Labem představuje nepřehlédnutelný potenciál tvůrčích aktivit, který je jedinečný v kontextu českých regionálních center i veřejnoprávních univerzit.

Dům umění Ústí nad Labem je vyjádřením sebevědomého potenciálu místní umělecké scény, chce být bránou do dynamických struktur současného výtvarného umění, rozevírá se různorodým podnětům mezinárodního uměleckého provozu, akceleruje prostupnost vzdělávání, výzkumu i jejich praktického využití a představuje otevřený kreativní prostor mezi univerzitou a místní komunitou.

Kontakt

Dům umění Ústí nad Labem Fakulty umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně

Klíšská 1101/129a
400 96 Ústí nad Labem