České centrum v Sofii hostí výstavu OD LABE

OD LABE
18. 09. 2024 18:00 – 18. 10. 2024
 
České centrum Sofie

Výstavu originálních skleněných objektů představí dvě mladé sklářky. Spojuje je Ústí nad Labem, v jehož centru se tyčí pro město symbolický obchodní dům – OD LABE.

Ústí nad Labem – město, v němž obě autorky, Ilona Dragoeva a Lenka Němcová, žijí a tvoří, spojily s ním své osudy a město je navíc propojilo. Ústí nad Labem – menší město na severozápadě České republiky, které má velmi specifický charakter, mnohdy vnímaný s negativními linkami. Někdejší významný průmyslový bod na říční spojnici, která dovážela materiál ze střední Evropy a světa a posílala dál mnoho výdobytků rozvíjející se moderní společnosti. Město, v němž do konce druhé světové války žilo více německého než českého obyvatelstva. Z té doby zůstalo několik honosných vil místních průmyslníků a honorace, ale rychle je vystřídala panelová sídliště (a ještě později tovární a skladové haly nového tisíciletí) v duchu socialistického období. To sice nadále rozvíjelo průmyslový charakter města, ale nově dosídlení obyvatelé nejevili velký zájem o město samotné. Hlavně levně bydlet, mít práci. Okolo doly a díry, ve městě zápach chemičky – ale to nevadí.

Uprostřed města tak zůstalo mnoho budov ze socialistického období, už mají podobný nádech jako vily „po Němcích“ a vytvářejí někdy trochu absurdní atmosféru. Beton, železo a sklo vždycky trochu vypadá jako z nějakého apokalyptického sci-fi. V centru tak stojí i kdysi luxusní, dnes trochu omšelá budova OD LABE. Obchodní dům! Kdysi místo luxusu nazvané podle řeky, která městem protéká, půlí jej a výrazně určuje jeho podobu. Místo, které sice významem ustoupilo nájezdům koupěchtivých, ale nicméně místo stále významné a speciální. V přízemí totiž naleznou ráj všichni kreativní nadšenci – v místním papírnictví a drogerii naprosto zaručeně najdete sortiment, který byste v honosnějších a modernějších obchodech hledali marně. Umělci a designéři (a další fajnšmekři) na toto místo nedají dopustit, vždy zde najdou uspokojení svých potřeby. Je to balzám na tvořivou duši, stejně jako podobně profilované domácí potřeby v patře prvním. Mají tady totiž i to, co jste zapomněli, že chcete, ale když to vidíte, je vám to jasné. V posledním patře tohoto stánku zázraků pak uspokojíte i hlad fyzický – ve stylové restauraci s retro-designem sedmdesátých let si objednáte ikonické pokrmy a nápoje klasické české lidové kuchyně – svíčkovou, gulášovku, smažák a pomerančový džus z koncentrátu. Blaho ve třech podlažích.

Je potom více než samozřejmé, že tak důležité místo inspirovalo autorky pro název výstavy – OD LABE. Nejen že jsou častými návštěvnicemi, ale důležité je také základní téma, které jejich tvorbu spojuje a charakterizuje: jídlo (restaurace), jeho výroba a sdílení s ostatními (domácí potřeby), které se propisuje do schopnosti experimentovat s výtvarnými technikami a metodami (papírnictví a drogerie).

Autorky výstavy OD LABE spojuje v rámci designu technika tavené skleněné plastiky. Jejich práce (a inspirace) odkazuje k velmi konkrétním vizuálním prvkům, ať už jsou to reálné předměty (jídlo) nebo části lidského těla (prsty, jazyk, obličej). Tato konkrétnost a doslovnost ilustruje funkčnost designových objektů – mísy a misky, podnosy a tácy, poklopy.

Ilona Dragoeva je výtvarnice skla s velmi svébytným rukopisem. Její jednotlivá díla plynule vyrůstají z prvotních akvarelových maleb do materiálově hutných objektů, které nejčastěji kombinují sochařsky tvarované tavené sklo s jemnou kresbou či výšivkou. Své osobní, nejniternější pocity jako je láska nebo přátelství transformuje do objektů na první pohled nejbanálnějších. Vytváří jim však vlastní, hravou mystickou auru. Obloženými chlebíčky či talíři se svíčkovou a knedlíkem tak dokáže vyprávět příběhy začínajících a končících vztahů i svou cestu k lásce k nové zemi, která se jí stala domovem. Nikdy však není patetická nebo moralizující, naopak s lehkostí a vtipem komentuje život se všemi přešlapy. Ilona Dragoeva svými díly žije stejně tak, jako jsou ta díla živá z ní. V důsledku tak nejsou nikdy ukončená a vždy budou součástí děl předešlých i následujících.

Lenka Němcová je precizní sklářka a brusička skla. Ve své práci staví na kontrastu, který vzniká kombinací různých technik a typů skla. Nejčastěji se tak u ní setkáme s objemnými tavenými plastikami z opakního skla s lehkým broušeným křišťálem. Nedrží se pouze obecné, abstraktní a „názorné“ roviny, její objekty jsou naopak velmi tvarově konkrétní. Zářivě barevné prsty a obličeje humorně odráží nejen Lenčinu povahu, ale doslova jí samotnou. Pro tvarování používá zdroj sobě nejbližší, do forem odlévá své vlastní tělo. Dodatečně vybroušenými zářezy do obličejů v kombinaci se zvolenou barvou zkoumá změny výrazu tváře, kombinací prstů s křišťálovými vázami pak zase pracuje se zdánlivým narušením rovnováhy a s hranicí užitnosti předmětů. Stejně hravě přistupuje Lenka Němcová i k technologickým postupům práce se sklem, u kterých hledá a posouvá jejich limity.

Kurátorkou výstavy je Eva Mráziková, která přijede do Sofie výstavu zahájit a představit.

  • Projekt se realizuje Českým centrem Sofie a ve spolupráci s Velvyslanectvím České republiky v Sofii a za podpory společnosti AŽD PRAHA S.R.O.
  • Společnost AŽD je významným dodavatelem technologických celků v oboru zabezpečovacích, sdělovacích, řídicích a komunikačních technologií dopravní infrastruktury. Rozhodující je orientace firmy především na oblast železniční dopravy. Pro své partnery zajišťuje výrobu, kompletní dodávku a montáž technologických celků pro zabezpečení a řízení železniční dopravní infrastruktury.  

Zdroj: https://sofia.czechcentres.cz/program/ilona-dragoeva-a-lenka-nemcova-od-labe