FUD na přehlídce pokoje 2023
10. – 19. listopadu 2023, Palác Hrzánů, Praha
Architektura, volné umění a design pod jednou střechou – to je Přehlídka mladého umění Pokoje, jež pravidelně představuje tvorbu studentů a studentek vysokých uměleckých škol v netradičních prostorách opuštěných pražských budov a paláců.
Na letošní přehlídce se představí hned šest našich ateliérů.
Ping pong ping – Ateliér aplikované fotografie
Hana Kubrichtová, Anna Vašičková, David Stejskal
Všemi známý sport jsme si přivlastnili a vytvořili z něj modulární projekt s názvem PING PONG PING. Skrze sport tematizujeme principy fungování nejen v uměleckém prostředí – soutěživost, píle, regenerace, výhra a cíl. Vyzdvihujeme potřebu společného dialogu dvou stran a hravosti v životě, ať už profesním či osobním.
Černé zlato – Ateliér digitální média
Nela Neubauerová, Jakub Mottl, Kateřina Petrásková, Eliška Pospíšilová, Eliška Svobodová, Lenka Tam Nguyen, Radek Slach, Tomáš Hájek, Lada Jaffe, Kateryna Orunbaieva, Zdeněk Picpauer, Jakub Březina, Polina Vereikina, Jan Burian, Eduard Kulganek, Lucie Mikešová, Vojtěch Novák, Kamila Zhaxylykova, Petr Kubáč
Náš pokoj je příležitostí zamyslet se nad proměnou hodnot a symbolů. Využíváme k tomu materiálu, který běžně vnímáme jako zdroj „špinavé“ energie, reprezentující epochu vytěžování přírodních zdrojů za účelem trvale rostoucí prosperity a bohatství. Použité uhlí prezentujeme jako substanci zbavenou původního předurčení a tradičního významu. Naopak dáváme důraz na jeho jedinečné vlastnosti: barvu, strukturu, vůni i zvuk. Z reproduktorů zní upravený záznam podprahového šumu povrchového dolu.
Las Ústos – Ateliér oděvního a textilního designu
Alina Borodulina, Adéla Dvořáková, Aria Ehrlich, Claudie Haladová, Ema Domanická, Jakub Mikulášek, Justýna Ladislava Svobodová, Kateřina Kulková, Loice Michaela Ogola
Obludárium nebo Říše divů..?
Ústí je díky své historii v ČR považováno za jedno z nejhorších měst v republice. Všeobecně je známo jako město s vysokou kriminalitou, nízkou ekonomikou a špatným ovzduším způsobeným chemickým průmyslem.
My jako studenti, kteří jsme zde již nějaký ten čas strávili, na Ústí pohlížíme i z jiného úhlu…
Fascinuje nás ona anomálie, kterou sociální problémy v tomto kraji vytváří – denně se nám zde naskytují zvláštní tragikomické výjevy, kterými se např. Praha pyšnit nemůže. V těchto výjevech, které nazýváme “Ústeckými reáliemi”, nacházíme inspiraci pro uměleckou tvorbu a také prostor k otevírání různých témat. V našem pokoji bychom Vám rádi přiblížili zážitek z ústeckých ulic prostřednictvím performance. Setkáte se tak například s ústeckým tatérem, kterému žádný turista neunikne, a možná k nám zabloudí i jeden z “maskotů”, tedy občan bez trvalého bydliště…
Brikule – Ateliér Objekt – Prostor – Akce
Jiří Kovanda, Jiří Pitrmuc, Barbora Jandáková, Karyna Kozoriz, Alžběta Majdišová, Anna Procházková, Julie Štiková, Eliška Štronerová, Matěj Velička, Šimon Gabriel, Elle Peterka, Michal Lukáč, Barbora Šubrtová, Kaja Hruboňová, Jana Kučerová, Angelika Králová, Johana Hrdá, Anna Klinkáčková, Karel Komorous, Josef Kovář
Každý určitě známe okamžik, kdy se někdo nebo něco rozhodne jednat proti nebo nehledě na naší vůli. Pro nás se pak takové jednání může jevit jako nepochopitelné a nahlížíme na něj jako na vrtochy, naschvály, cavyky nebo okolky. Francouzština má pro podobné jednání hezké slovo bricole, které znamená koňské vzpínání se nebo uskočení. To se používalo především v těch případech, kdy chtěl kůň odbočit proti vůli svého kočího.
A právě vzhledem k tomu, že letošní ročník Pokojů nemá žádné zastřešující téma, rozhodli jsme se této volnosti využít a vyzkoušet si, jaké to je, když někdo dělá brikule.
VLNOBYTÍ – Ateliér Přírodní materiály
Klára Klinková, Lidmila Žofie Dürrerová, Zuzana Sochorová, Maryia Murauleva,Eliška Stejskalová, David Mach, Radim Kučera, Polina Nagurnaia, Vojtěch Nosek, Justina Ema Švecová, Jan Myška, Františka Malasková, Barbora Voráčková, Veronika Tichá
Principem samotné instalace je exponování ovčí vlny jakožto materiálu obvykle viděného ve formě finálního produktu, zde však existujícího ve své původní, vizuální a senzorické surovosti a primitivní komplexitě, jako surovina, co se sama přes sebe přelévá, vytváří vlno-bytí a působí svým objemem, plností a kontinuitou.
Umění neumět – Ateliér Interaktivní média
Natálie Sedláčková, Nikola Tužová, Ondřej Vasilovčík, Lukáš Marek, Jakub Choreň, Alžběta Remišová, Anna Gottwaldová, Lucie Vlasáková, Vasilisa Simochkova, Karolína Schulzová
Výstavou chceme reagovat na současnou uměleckou scénu a směr, kterým se ubírají trendy ve výběru uměleckých děl a umělců na přední výstavy a festivaly. Při vernisáži proběhne performance, během které budeme vytvářet výrobky podobné dětským výtvorům (jako jsou malůvky vodovkami, sošky z modelíny a další). Tyto výrobky ale budou poukazovat na konkrétní díla z festivalů jako Benátské Biennale, či Kasselská Documenta. Následně je v rámci performance nainstalujeme na sokly a zdi stejným způsobem, jako bychom tvořili vysoké umění pro znalé publikum. Kromě upozornění na náš pohled na problematiku se nám do podtextu dostává čistý a trendy neovlivněný pohled dítěte, které tvoří umění dle svého nejlepšího vědomí a svědomí a je zcela nedotčeno ostatními faktory, jako jsou popularita, trendy, nebo vidina výdělku.