Galerie Hraničář zve na novou kolektivní výstavu Symptomy budoucnosti
Po tématu rekultivace krajiny se opět podíváme na příběh vztahu mezi člověkem a přírodou, tentokrát nás ale nebudou zajímat jen otázky, kdo o budoucí podobě krajiny rozhoduje a jaké existují možné jiné scénáře budoucnosti. Prostřednictvím skupinové výstavy, která bude evokovat podmínky a život pod zemí, nahlédneme setkání jiných časů a materiálů. V dlouhodobém horizontu není totiž těžba pro krajinu tak devastující jako pro lidské společenství, které je zcela závislé na stabilním klimatu a přírodních surovinách. Jak lze ale uchopit prožití hlubinného času, které nám zpřítomňuje přesun hmot a materiálů, jehož jsme v globálním hledisku svědky? A v čem nám taková dlouhodobá perspektiva může pomoci?
Galerijní prostředí plánujeme proměnit díky speciální architektuře výstavy. Zaměříme se na vytvoření edukačního prostoru a tzv. fóra, kde plánujeme prezentovat aktuální informace a souvislosti týkající se těžby lithia s globálními souvislostmi a probíhající umělecký výzkum, a poskytnout prostor pro diskuzi o budoucnosti regionu. Půjde o díla přímo reflektující lokální problém (např. analýza aktérů v otázce těžby lithia na Cínovci) a zasazující ho do globální sítě ekonomických vztahů (např. komoditní řetězce či časová osa). Ve druhé části výstavy budou umělecká instalace propojená jednotnou architekturou, jejíž cílem je předávání informací formou zprostředkování pohledu Druhého (například z globálního Jihu).
Umělectvo
Blue Pulsar kolektiv, Šimon Chovan, Denise Ferreira da Silva & Arjuna Neuman, Paula König, Anastasia Kubrak, Sára Märc, Bára Mrázková, Dominik Styk, Marie Šrajerová
Kurátorský tým
Martina Johnová, Anna Remešová, Karolína Žižková
Grafický design
Vít Mareš
Ilustrace
Magdaléna Gurská
Architektura
Kateřina Krebsová
Výstava trvá
14. 9. 2024 – 16. 2. 2025
Edukační programy
Enge Klinkáčková, Klára Vlachová, Nikola Kubátová
Realizační tým
Štefan Pecko, Jan C. Löbl, Tomáš Lumpe a kolektiv Hraničář
Produkce, PR
Štefan Pecko, Marie Šrajerová
Překlad, korektury
Sylva Ficová, Barbora Klipcová
Projekt Symptomy budoucnosti je podpořen nadací European Cultural Foundation. Výstava se koná za podpory Ministerstva kultury České republiky, Města Ústí nad Labem a Česko-německého fondu budoucnosti. Umělecké a kurátorské rezidence jsou financovány skrze Culture Moves Europe, Národní plán obnovy a Fond na podporu umenia.
Program projektu vzniká ve spolupráci s občanským spolkem Cinvald na Cínovci, více k tématu na webu: lithium-cinovec.eu.
FB: @galerie.hranicar
IG: @sal.hranicar