Čelem k umění #6 / Martin Netočný
Martin Netočný: Jak se dělá morální alternativa?
Středa 13. 11. od 16:30, aula č. 536
Středa 13. 11. od 16:30, aula č. 536
Martin Netočný je kurátor působící v GHMP, umělec a kritik. V současnosti je též doktorandem na Katedře teorie a dějin umění AVU. Ve své výzkumné praxi se zabývá vlivy posthumanistické filozofie na uměleckou praxi a fenomenologií postindustriální krajiny. Jeho díla byla v minulosti představena na více než deseti skupinových a několika samostatných výstavách. Je rovněž spoluautorem fotografického cyklu, který byl souhrnně publikován v knize Osvěta, kultura, zábava: Kulturní domy v Československu (2024). Pravidelně přispívá do časopisu ART ANTIQUES a na web Artalk.cz.
///
V roce 1998 proběhla v pražském Mánesu výstava Ostrava umjeni…? prezentující tvorbu šestadvaceti umělců a umělkyň ze Severní Moravy. Tato přehlídka je pozoruhodná z hlediska dvou sebeurčujících dynamik. První z nich, rozpoznatelná v makro perspektivě, odpovídá tehdejší uměnovědně debatě o vztahu centra a periferie či Západu a Východu. Druhá, patrná v mikro měřítku, souvisí s prosazováním značně individuálnějších záměrů uvnitř ostravského institucionálního prostředí. Zpětně viděno máme co dělat s emancipačním jednáním působícím vně i dovnitř regionu, které se lokálnost umělecké produkce pokusilo instrumentalizovat a využít k prosazování vlastních cílů. Možná právě proto byla geografická příslušnost k postindustriálnímu městu ve výrocích zúčastněných aktérů často užívána jako předpoklad sdílených formálních kvalit faktické nesourodosti výstavy navzdory. Bez ohledu na to, jaké dílo označovalo, tak mělo adjektivum „ostravský“ téměř programově asociovat takový typ umění, který byl vůči tvorbě v etablovaných kulturních centrech odlišný. Tato přednáška se na příkladu výstavy Ostrava umjeni…? pokusí definovat strategie, jimiž byla v devadesátých letech konstruována kolektivní identita zastoupených umělců a umělkyň i důvody, které později vedly k jejímu zániku. Příspěvek vychází z výzkumu realizovaného v rámci přípravy katalogu k podzimní výstavě v Galerii hlavního města Prahy.
///
Cyklus hostujících přednášek je organizován v rámci povinně volitelného studijního předmětu KDT/844 Prezentace uměleckého díla I. V zimním semestru akademického roku 2024/2025 budou přednášky až na vyznačené výjimky probíhat prezenčně každou středu od 16.30 hodin na Fakultě umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem v aule číslo 537. Přednášky probíhají od 9. 10. do 11. 12. 2024 a budou vždy individuálně anoncovány na webu a sociálních sítích fakulty. Celkově proběhne deset přednášek.