Ateliér Sklo na Designblok 21

Ateliér Sklo Fakulty umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem uvede na letošním Designbloku 21 výstavu s názvem Desert Island.

Píše se rok 2020, následkem globální hrozby se sedm světadílů rozpadá na miliardy miniaturních izolovaných ostrovů ohraničených zdmi našich domovů. Uzavíráme se do vlastního světa, z nějž není snadné cesty ven. Pocity inspirativního klidu a vděčnosti střídá nesnesitelná samota a beznaděj. Komunikujeme a vyjadřujeme emoce digitálně. Hledáme smysl naší práce, hledáme sami sebe. Objevujeme neznámé materiály a symboly. Učíme se novým řešením. Tvoříme objekty a talismany budoucnosti. Reagujeme a vyvíjíme se.

Desert Island je imaginární ostrov, na němž se setkávají tradiční sklářská řemesla, digitální technologie i osobní příběhy každého z nás. Vydejte se za hranice vlastní představivosti prostřednictvím nekonvenční kombinace studentské tvorby, rozšířené reality i umělé inteligence.

„Pojem opuštěný ostrov je interpretací doby, která nás uzavřela do našich pokojů během časů pandemie. Emoce proudily pouze skrz digitální kabely. Jen pouhá lidská přítomnost nebo touha být na jiném a krásnějším místě byly pro mnohé z nás nedosažitelnými sny. Naše instalace představuje aktuální tvář a směr ateliéru Sklo, který si na mapě výtvarných škol definuje jasný cíl – propojovat tvůrce mezi obory a otevírat studentům dveře. Račte vstoupit do světa umělé inteligence, která nám generuje vizuál celého prostředí výstavy Desert Island. Energii našeho ateliéru lze nyní v koncentrované podobě prožít v jeden čas a na jednom místě,“ říká k výstavě vedoucí ateliéru Sklo, Marcel Mochal.

„Ateliér Sklo se vlivem pandemie poprvé ocitl rozdělený. Studenti získali geniální příležitost naučit se větší samostatnosti, disciplíně, ale také možnost ponořit se do vlastního nitra, objevovat sami sebe a tvořit. Naše experimentální výstava Desert Island je výsledkem spojení zcela neortodoxní doby, která radikálně proměnila nejen vzdělávání, i osobního progresu studentů. Inovátorsky pojí tradiční řemesla s digitálními technologiemi, čímž nabízí jedinečný pohled do budoucnosti výstavnictví,“ dodává Patrik Florián, novinář a kreativní konzultant výstavy.

Ostrov najdete ve výstavním prostoru 221 Openstudia v klášteře Gabriel Loci na Smíchově v Praze. Jedná se o první samostatnou výstavu ateliéru Sklo pod vedením Marcela Mochala.

Informace k výstavě:

Stánek: 221, Openstudio
Adresa: Klášter Gabriel Loci, Holečkova 10, Praha 5
Otevírací doba: 6.–10. 10. 2021, 10:00–21:00

Seznam vystavujících:

Anna Boháčová, Eliška Brzáková, Bedřiška Burešová, Lenka Holubcová, Kateřina Houbová, Jakub Knápek, Antonín Košek, Denisa Peterová, Tereza Stawaritschová, Anna Strnadová, Marcela Šilhánová, Hana Vopravilová

Realizační tým:

koncept / Marcel Mochal – designér a vedoucí ateliéru Sklo