Čelem k umění #7 / Kateřina Svatoňová

9. 4. Kateřina Svatoňová: Gesto kamery
16:30, aula č. 537
Přednáška se zaměří na filmovou kameru. Ta bývá většinově využívaná k zachycování reality, či ke konstrukci bezešvých příběhů, přičemž se pokouší diváka přesvědčit, že mezi ním a fikčním světem není žádné prostředkování. Pokouší se být neviděná a neviditelná. Kamera se však může této funkci rovněž “vzepřít”. Bude mě zajímat kamera, která není pouze nositelem příběhu, ale odlišným způsobem vnímání, vidění – a hlavně promýšlení světa. Na jedné straně mě budou zajímat filmaři a filmařky, kteří se skrze kameru pokoušejí narušit dominantní řád, normující filmovou řeč, a hledají tak vlastní řeč a rukopis (tento postoj lze vidět u různých avantgardních filmařů). Na straně druhé, a to zejména, pak věnuji pozornost kameře, která se nám může vzdalovat, myslet jinak a bez nás. Budu sledovat cestu, kterou kamera urazila od své funkce konvencionalizovaného záznamového média k původnímu gestu, jež může znamenat i jiné, ne-normované myšlení, k postupnému osvobozování a vlastní konceptualizaci prostoru. Jakožto mediální teoretička budu spolu s konkrétními příklady, a to zejména z filmů určených pro galerijní prostředí, přemýšlet rovněž o kameře jako možném teoretickém nástroji, novém nástroji pro (filmovou) teorii, respektive o tom, jaké nové teoretické pole promýšlí sama kamera.
//
Kateřina Svatoňová, Ph.D. je teoretička filmu a médií. Od roku 2009 působí na Katedře filmových studií FF UK, kde je od roku 2015 vedoucí. Dlouhodobě se věnuje teorii, historii, archeologii a filosofii médií, vizuální kultuře, vztahu filmu a jiných médií, filmu v galerii a veškerým okrajům filmu. Je členkou redakční rady Iluminace, kurátorkou a spolukurátorkou několika výstav z dějin filmu a médií (např. Mezi-obrazy: Archiv kameramana Jaroslava Kučery, Laterna magika, Ester Krumbachová), spolu/editorkou publikací (jako např. Medienwissenschaft (2016), Mizení (2017) nebo Ester Krumbachová (2022)) a autorkou různých textů a knih (např. 2 ½ D: Prostor (ve) filmu v kontextu literatury a výtvarných umění (2008), Odpoutané obrazy: Archeologie českého virtuálního prostoru (2013) a Mezi-obrazy: Mediální praktiky kameramana Jaroslava Kučery (2016), za kterou obdržela Cenu F. X. Šaldy a Trilobit, a spolu s Lucií Česálkovou publikace Diktátor času: (De)kontextualizace fenoménu Laterny magiky (2019).
//
Cyklus hostujících přednášek je organizován v rámci povinně volitelného studijního předmětu KDT/844 Prezentace uměleckého díla II. V letním semestru akademického roku 2024/2025 budou přednášky až na vyznačené výjimky probíhat prezenčně každou středu od 16.30 hodin na Fakultě umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem v aule číslo 537. Přednášky probíhají od 26. 2. do 23. 4. 2025 a budou vždy individuálně anoncovány na webu a sociálních sítích fakulty. Celkově proběhne tedy devět přednášek.
Více informací o cyklu: https://fud.ujep.cz/celem-k-umeni/