Chyceni slovy

Srdečně vás zveme na zahájení výstavy Chyceni slovy, která je výsledkem spolupráce studentů*ek 1. ročníku Kurátorských studií a Domu umění v Ústí nad Labem.

Výstava Chyceni slovy

8. 6. — 29. 7. 2023
Galerie 2, foyer a multifunkční sál Domu umění Ústí nad Labem

Vernisáž výstavy proběhne 7. 6. 2023 

Komentovaná prohlídka s kurátory začne již v 18:00.
Zahájení + performance HKD: 19:00
Hudební set – Flector & Kreutzmann: 20:00

Vystavující umělci: Markéta Adamcová, Tereza Hlaváčková, Petr Kubáč, Minh Thang Pham, Jiří Pitrmuc, Karolína Voleská

Kurátorský tým: Aneta Kapráľová, Jan Kieweg, Dominik Kobeda, Miriam Kulmová, Karolína Lapešová, Rebeka Pojarová, Kristýna Revajová, Josefína Švehlová

 Supervize: Michal Koleček, Barbora Hájková a Adéla Machová

 

“Posledním Evropanem, o němž se tradovalo, že přečetl všechny ve své době dostupné knihy, byl myslitel Erasmus Rotterdamský (1466-1536).” – Nicholas Mirzoeff, Jak vidět svět (2018)

 

Výstava Chyceni slovy přináší možná řešení, kam se uchýlit v době informační exploze a kde hledat úkryt. Oslovení umělci a umělkyně vytvořili*y pro výstavu díla, která osobitým způsobem nahlíží na literaturu a příběhy. Všichni jsme se s literaturou, jakožto obsahovým médiem setkali, ať už tomu bylo ve škole nebo v našem volném čase. Pro některé z nás dokonce literatura představuje možnost úniku: od žité skutečnosti do světa fantazie a příběhů, zkrátka do jiné reality poskytující kýžené útočiště. Výstava skrze vystavená média (objekty, malby, videa) ukazuje návštěvníkům možnosti, kterými se lze do tohoto světa vydat. Vybraní autoři a autorky reprezentují generaci, která vyrostla v době, kdy nové technologie ještě zásadním způsobem neovlivňovaly lidské životy, zároveň jsou však zvyklí s novými technologiemi žít a pracovat. Ve výstavě je možné najít tři roviny, jimiž jsou díla inspirována: první rovinu představují konkrétní tituly i literární žánry, druhou jsou osobní příběhy autorova či autorčina života, které se s literaturou pojí a třetí rovinou je samotná tvorba příběhu předávaná uměleckým dílem.

 

Grafický design: Anna Jiskrová

 

Doprovodné programy:

15.6. – čtvrtek, 14:00 – 19:00

Art Book Fair

Prodejní akce nabízející autorskou knižní tvorbu studentů FUD UJEP a zároveň bazar knih věnujících se výtvarnému umění.

 

25.6. – úterý, 16:00 – 18:00

Workshop knižní vazby

Pod vedením ilustrátorky Anety Bendákové se uskuteční knihařský workshop koptské vazby. Nutná rezervace na mailu: duul@ujep.cz.

 

20.7. – čtvrtek, 17:00 

Komentovaná prohlídka

Komentovaná prohlídka proběhne za účasti kurátorů a vystavujícího umělce.