LLEV na Designblok 21

Mother Nature

Mother Nature, we are lucky to have her.
Matko přírodo, štěstí, že tě máme.

LLEV design studio
Eva Mochalová a Marcel Mochal

Adresa:

Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze
ulice 17. listopadu 2, Praha 1
6—10/10 2021

Otvírací hodiny:

10—21 h (čt do 19 h)

Stánek:

Openstudio UPM E.02

O VÝSTAVNÍM KONCEPTU:

Na letošním Designbloku představíme výstavní koncept příznačně nazvaný Matko přírodo, štěstí, že tě máme., který pro nás představuje skutečný návrat k přírodním zdrojům, mezi které patří naše oblíbené dřevo, sklo a mycelium. Toužíme více do hloubky pochopit a všem předat esence přírodních principů a jejich šetrného využití nejen v designu. Výstavní koncept definují tapety Mother Nature s autorskými tisky, které pokrývají motivy posbírané během našeho putování krajinou Českého ráje. Odkrýváme dokonalost přírodních textur a úkazů, kterými v jejich asymetrii a zrcadlením předáváme nové významy.

Hlavním cílem naší designérské duše je vůle předat klid v podobě zastavení, které dnešní vypjatý svět potřebuje. To vše jsme vtiskli do rafinované nábytkové konstrukce prvních produktů kolekce Momennt, kterou v první vlně vývoje tvoří lavice a paraván s autorskými tisky. Důležitými produktovými novinkami jsou dvě kolekce nápojového skla – Smooth a Innatura, které jsou v obou případech foukány do forem vyrobených z mycelia. Jedná se o experimentální výrobu skla do forem z podhoubí a to ve světové premiéře!

K tématu designbloku „štěstí“, se stavíme z pohledu planety Země. Nejsme její mluvčí, jen nepatrná součást, která si uvědomuje jednoduchou rovnici. Bude li naše planeta šťastná, tak budeme šťastní i my.

PRODUKTOVÉ NOVINKY:

MOMENNT

kolekce nábytku
lavice a paraván 

Součástí oázy zastavení v čase je lavice Momennt, která, je-li umístěna v krajině na kopci s výhledem, v lese či zákoutí interiéru našeho domova. Lavice vybízí k rozjímání, setkání, nečinnosti k uvolnění nebo k činnostem, které má člověk rád – třeba i ke hře na kytaru. Důležitým motivem naší duše designérů je schopnost předat klid v podobě možnosti zastavení v dnešním vypjatém světě. To vše jsme vtiskli do rafinované nábytkové konstrukce prvních produktů kolekce Momennt, kterou v první vlně vývoje tvoří lavice a paraván s autorskými tisky.

INNATURA

SMOOTH
Dvě kolekce nápojového skla

V poslední době se zaměřujeme na produkty a projekty spojené s podhoubím, kterému hledáme nové uplatnění v designu. Jako první na světě vyrábíme sklářské formy ze směsi nepotřebného zemědělského nebo dřevního odpadu a mycelia, abychom vytvořili limitovanou kolekci skla, kde je každý kus originálem. Nejsme lhostejní k přírodním zdrojům, snažíme se eliminovat vlastní dopady při výrobě, hledáme další výzvy jak žít v symbióze s celou planetou a jejími obyvateli. Pečujeme o naši planetu a sníme o skutečném udržitelném designu. Formy z mycelia nám umožňují vyrábět složité tvary sklářských forem ekonomicky nenákladným způsobem.

Abychom se světem dobře zacházeli, abychom ho přestali ničit a nemrhali svým omezeným časem, musíme se v něm znovu naučit být.
Ursula Le Guin

MOTHER NATURE

Nástěnné textilní tapety

Tapety tištěné na textil a paravány kolekce Momennt s autorskými dekory v sobě skrývají autentické osobní záznamy přírodních jevů, které jsme zaznamenali hledáčkem fotoaparátu v Českém ráji během jednoho roku. Kůra stromů, skály, rybník, lišejníky, motýli – to vše jako pocta Matce přírodě.

CE O MYCELIU

Svět mycelia nás nepřestává fascinovat.

S mladým týmem brněnských biologů (Plodnice) jsme vyvinuli a otestovali směs s myceliem vyrobenou z lokálního odpadu v ČR, kterou používáme na výrobu forem pro foukání vlastní kolekce skla, produktů a v plánu máme i obaly. Pokračujeme stále ve vývoji a výrobě produktů z mycelia, i přes neúspěchy, protože ty nás posouvají. Máme tolik času, kolik potřebujeme.

Na výstavě Designblok 21 ukážeme také proces první formy z mycelia na foukané sklo. Jde o experiment, který se přímo nabízí, protože stejně, jako dřevěná forma, tak i forma vyrobená ze dřevěného odpadu prorostlá houbou (myceliem) vydrží žhavé sklo díky tepelné odolnosti a nehořlavosti.

Houby nám vstoupili do života na konci roku 2019 a od té chvíle výrazným způsobem nasměrovaly náš styl a způsob práce a přemýšlení o designu i o nás samotných. Směs odpadu s myceliem je stoprocentně recyklovatelná. Rostoucí substrát s myceliem nám dává opět nezávislost na průmyslové výrobě a hlavně soběstačnost.

Vyrobíme si to, co chceme. Nic navíc. Forma vyrobená z odpadu a hub se stává díky menší CO2 stopě udržitelnější. Nepotřebujeme těžit dřevo a vyrábět formy. Nepotřebujeme balící materiál ani obal. Formu vypěstovanou pro foukání skleničky využijeme na huti několikrát, tak akorát pro uspokojení naší poptávky. Ve stejné formě vypěstujeme další, která poslouží jako obal pro skleničku. Samotný obal lze využít jako dózu nebo ji vyhodíte na kompost a pohnojíte zahradu. Vzhled určuje samotný přírodní materiál a proces růstu.  

Příroda je dokonalá, vše co si vyrobí, tak také zužitkuje.

Kontakt:              

Eva Mochalová
eva@llev.cz             
+420 775 165 478             
www.llev.cz