NOVÉ VEDENÍ ATELIÉRU APLIKOVANÁ FOTOGRAFIE

Nové vedení Ateliéru aplikovaná fotografie tvoří od zimního semestru 2024 MgA. Nikola Ivanov, PhD. a MgA Veronika Čechmánková.

MgA. Nikola Ivanov, Ph.D. pracuje vedle fotografie především s videem a textem. Ve své tvorbě se zabývá problematikou času, paměti a biopolitiky. V posledních letech má jeho tvorba charakter uměleckého výzkumu. Absolvoval na Katedře fotografie Filmové a televizní fakulty Akademie múzických umění v Praze a na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze (ateliéry Sochařství a Grafického designu a vizuální komunikace). Jeho disertační projekt se zabýval tématem kolonizace noci a plány osvětlení Země pomocí satelitů se zrcadly na oběžné dráze.
Nikola Ivanov vystavoval na mnoha samostatných a skupinových výstavách v České republice i v zahraničí. např. v galerii PuntWg v Amsterdamu, Galerie Am Schwarzen Meer v Brémách a nebo ve Veřejném sálu Hraničář v Ústí nad Labem. Absolvoval umělecké rezidence v New Yorku, Le Mans, Paříži, Košicích a Banské Štiavnici. Externě vyučoval na FAMU. Dlouhodobě spolupracuje s Fotograf Magazínem. Pro České centrum v Soulu kurátoroval web galerii New Perspectives, která má za cíl představit v Jižní Koreji mladé české umělkyně, umělce a kolektivy. Fotograficky spolupracoval např. s Národním divadlem, skupinou WWW, architektonickým studiem Mech Architekti nebo módní návrhářkou Pavlínou Miklasovou.

MgA. Veronika Čechmánková je fotografka a intermediální umělkyně pracující s videem a instalací. Ve své tvorbě se věnuje především proměnám symbolů a tradic v čase, jejich transformaci a možnými významy pro současnost. Absolvovala v ateliéru Fotografie a nových médií na FAMU.
Svá díla vystavovala Veronika Čechmánková například v galeriích FUTURA centrum současného umění v Praze, Studio Vortex v Arles nebo na BF Artist Film Festival v Londýně. Během studií se zúčastnila rezidenčních pobytů v Casa Lu v Mexiko City, Joya: AiR Asociación de Arte y Ecología Vélez-Blanco nebo Residence Studio Vortex, leader Antoine d’Agatha v Arles. Její tvorba byla publikována v časopisech Art Antiques, Flash Art Czech and Slovak Edition, Fotograf Magazín. V roce 2023 byla Čechmánková nominovaná galerií Fotograf pod platformu Future Photography v Amsterdamu. Ve stejném roce byla také nominována na Czech Grand Design v kategorii fotografka roku. Působila na pražské Filmové a televizní fakultě Akademie múzických umění v Praze jako tajemnice katedry fotografie, asistentka vedení a také jako asistentka ateliéru Imaginativní fotografie Rudy Prekopa. Fotograficky spolupracovala s časopisem Vogue, Pigmentarium Parfums, Prague Fashion Week nebo s grafickou designérkou a návrhářkou Cindy Kutíkovou.