Proměna krajiny po požáru
17. a 18. 8. 2024 / Dům Českého Švýcarska a v Pravčickém dole.
Jak nám pomáhá umělecká imaginace v pohledu na utváření naší krajiny? Aktivity se věnují jednak osobnímu poznání proměny krajiny Národního parku České Švýcarsko, jež prošla před dvěma lety rozsáhlým požárem, tak i vzniku nových rozličných uměleckých děl. Transformace krajiny může být sledována z různých hledisek, podnětů i interpretací, ale vzniká zde soustředěný zájem a četné umělecké ideje, formy i nové „participativní“ perspektivy v současné umělecké praxi. Spáleniště je pravou metaforou obnovy, spíše než kulisou pozapomenutých a biologicky zakódovaných vazeb s přírodou. Je vzpomínkou zasunutou v nevědomí. Je stavem mysli. Snažíme se o zvýšení citlivosti k místu, pochopení vztahu obnovy krajiny a života prostřednictvím uměleckými médii performance, fotografie, audiotvorby, instalace a objektu.
Umělci/kyně: Antonín Brinda, Vladimír Havlík, Michal Klodner, Jiří Kovanda, Petr Kubáč, Dagmar Šubrtová, Jitka Tomsová ve spolupráci s Michalem Kindernayem, Adam Vačkář, Helush Yiraq, Martin Zetová
Autorky projektu: Helush Yiraq a Tereza Nováková
Program
17.8.
14.00 – 17.00 první veřejná prezentace děl a projektů uměleckého výzkumu z požárem zasažené oblasti v Domě Českého Švýcarska
od 18.00 pokračování v Nové Perle v Kyjově u Krásné Lípy.
18.8.
11.00 exkurze s odborníky ze Správy Národního parku České Švýcarsko, sraz na parkovišti u hotelu v Mezní Louce. Součástí budou performance.
Předpokládaný konec v 15.00 v Pravčickém dole.
Rezervace nutná na 776 069 138.
Více informací zde.
Akce vznikly pod spolkem Artbiom za podpory Ministerstva kultury ČR a s podporou doktorského uměleckého výzkumu Heleny Jirákové na Fakultě umění a designu UJEP i podporou rezidence Bazaar Festivalu Antonína Brindy od Státního fondu kultury ČR, ale především za podpory institucí Správy Národního parku České Švýcarsko, České Švýcarsko o.p.s., Ivana Mečla z Nové Perly. Děkujeme za poskytnutí informací a vědomostí biologům ze Správy Národního parku České Švýcarsko, pedagogům z Fakulty životního prostředí UJEP, Akademie věd ČR a dalším.
Grafika: Sofie Sováková