Výstava Spor o existenci samoplození

Spor o existenci samoplození
20.
5. – 18. 6. 2021

Zahájení výstavy proběhne ve středu 19. května od 17 hodin.
Aktuální epidemiologická situace vyžaduje osobní potvrzení účasti na zahájení výstavy. Kontaktujte Adélu Machovou – adela.machova@ujep.cz, 601 385 504. Po domluvě budete vyzvednuti na vrátnici fakulty.

Výstavu připravili studenti 1. ročníku navazujícího magisterského oboru v rámci předmětu Marketing I. – Barbora Němcová, Yana Korzhova, Evgeniya Kosykh, Oleg Pavlikov.

Výstava Spor o existenci samoplození reaguje na téma Tváří tvář, jež bude prezentováno v roce 2021 v Galerii Rampa na Fakultě umění a designu. Uvádí do dialogu dvě české ilustrátorky, které mají svůj osobitý styl a médium ilustrace využívají k vyjádření svých myšlenek a názorů – Barboru Müllerovou a Kláru Zahrádkovou. Na výstavě bude k vidění několik ukázek z jejich dosavadní tvorby a zároveň dílo nové, jež vzniklo jedinečně k příležitosti výstavy.

Název výstavy odkazuje k Aristotelově hypotéze o Samoplození ze 4. století před Kristem a dlouhodobé záhadě rozmnožování. Podle Aristetolova názoru někteří nižší živočichové a rostliny vznikly spontánně z bahna a hnijících látek. Tato teorie se v různých modifikacích dochovala až do 19. století, kdy ji definitivně vyvrátil francouzský chemik a mikrobiolog Louis Pasteur. Častou otázkou ve sporu o existenci Samoplození byl kupříkladu problém rostlinných hálek, v nichž se nalézaly larvy, ze kterých se později líhli červi. Mnozí vědci
se tenkrát domnívali, že se rodí přímo z rostlinných tkání. Autorky se inspirovaly těmito úvahami a ve svém společném díle pracují právě s touto záhadnou a chaotickou líhní ze špíny, se životem vycházejícím z hlíny, z lůna země.

Barbora Müllerová je absolventkou naší fakulty a momentálně působí jako asistentka v ateliéru Grafický design 2. Je artdirektorkou časopisu Fůd a specializuje se převážně na knižní tvorbu a ilustraci. Kreslí pro kulturní obtýdeník A2 a od roku 2020 spoluorganizuje festival ilustrace Lustr.

Klára Zahrádková je absolventkou UMPRUM v ateliéru ilustrace a grafiky. Je součástí Xao – galerie, knihkupectví a mikronakladatelství zaměřeného na obrazovou knihu, současnou ilustraci a komiks. Zároveň je členkou grafického studia Onkubator. Ve volné tvorbě se věnuje autorské knize. Pro nakladatelství Baobab ilustrovala knihu Jiřího Dvořáka Slunečnice aneb Rukověť malého zahradníka.

Obě autorky pojí vztah k přírodě a jistá dávka humoru, který se odráží v jejich tvorbě. Na jejich práci lze dobře vidět, že ilustrace není pouhým vizuálním doplněním textu, nýbrž se jedná o samostatný vyjadřovací prostředek a fungovat může nejen na papíře. Propojení tvorby dvou autorek přináší zajímavý pohled na spojení dvou přístupů – dvou různých světů v jednom tematickém okruhu a jednom díle, které bude možné vidět výhradně na výstavě v Galerii Rampa.

Více také na facebooku.