Kateřina Bartošová

odborná asistentka ateliéru Design interiéru

Portfolio

Narozena 1988 ve Valticích na Moravě, ke kterým se hrdě hlásí, ačkoli většinu života poté žila v okolí Prahy. Na všeobecné vzdělání gymnázia v Nymburce navázala krátkým studiem pedagogické fakulty v Hradci Králové, které záhy vyměnila za svůj dosavadní obor – design interiéru.

Obor Design interiéru začala studovat pod vedením profesora ak. arch. Jana Fišera na FUD UJEP, kde získala základy, na kterých dodnes staví. Stejně tak důležitým mezníkem v rozvoji pro ni byla roční zahraniční stáž v Gentu v Belgii na Sint Lucas Architectuur, obor interiérová architektura, během které absolvovala i pracovní stáž v architektonickém studiu Graux & Baeyens Architecten, kde se poprvé dotkla práce, která jí živí dodnes – práce na projektech zejména soukromých interiérů. Magisterské studium dokončila pod vedením profesora Jiřího Pelcla na UMPRUM v Praze. Již během studií se její návrh dveří pro firmu SAPELI dostal do sériové výroby, oblíbenými projekty jsou pro ni stojací lampa, židle z kovu, stohovatelná kostelní lavice a své studium na UMPRUM zakončila konceptuálním objektem Above, který lidi obrací k nebi a nutí jen tak chvíli spočinout bez okolních vjemů. Rozšiřovat obzory si dál bude během doktorského studia na FUD UJEP, kde by se ráda věnovala současným inovativním materiálům a jejich aplikovatelnosti. 

První pracovní zkušenosti získala v ateliéru Reného Šulce, kde měla možnost spolupracovat např. na návrzích pro výrobce Lucis či TON. Dále praxi získávala v malých designových studiích (Vint, COTTO), ve spolupráci s kolegy a zejména pak vlastní designérskou činností na drobnějších i větších projektech. Práce na projektech veřejných interiérů jsou pro ni v současné chvíli finišující projekt na interiéru sportovní haly a bytového domu, návrhy pro město Most, brož pro radost, spolupráce s Veřejným sálem Hraničář, návrhy rekonstrukcí i novostaveb v Ústí nad Labem, Nymburce, Vrchlabí či Praze.

Ráda sedí nad půdorysy, tvoří nové lepší dispozice a hraje si s novými možnostmi, které pomohou lépe bydlet. Nejraději má prostory, kde při prvním zaměření vidí v hlavě řešení a výsledek. Krásný proces pro ní je ale i zadání, kde člověk musí sedět, nechat zrát řešení daného místo v hlavě delší čas, zkoušet a řešení vysedět. Má ráda hravost, vtip a minimalismus. V interiéru prostor, světlo, přirozenost, detaily, opravdovost materiálů, dobré dispoziční řešení. Ráda poslouchá, co lidé mají rádi, jak žijí, co potřebují, a o čem sní. To pak přetváří do svých návrhů. V oblibě má také vrácení se do již zabydlených prostorů, kde jejich majitelé spokojeně žijí. Inspiraci hledá kolem sebe, v přírodě, v detailech. Těší jí malá zátiší, kompozičky, její kovové pero na skicování, korunka jako brož, papír jako objekt i nástroj, ráda váže květiny, pije dobrou kávu a oblíbenou má italskou kuchyni.

Oceněné práce, výstavy

2015 UMPRUM ATTACK, výstava UMPRUM, Veletržní palác Praha koncepce výstavy UMPRUM, Milano 2015
2014 PRAGUE DESIGN WEEK, prezentace svítidla
2014 DMY Berlin, ateliérová výstava
2014 Designblok, výběr prací z UMPRUM lavice PURI, nominace na Národní cenu za studentský design Hej, Mladý obal
2013, cena Czechdesignu Mladý obal 2010, uvedena v katalogu Sluneční hodiny pro CHMÚ v Ústí nad Labem, 2. místo (dvě ocenění) 2010 Designblok, společná ateliérová výstava 2010
2011 Designblok, společná ateliérová výstava 2011
2012 dveře pro firmu Sapeli zařazeny do výroby 2012, systém Hanum