Pokoje 2020 – Stay Home Edition

POKOJE jsou přehlídkou tvorby studentů vysokých uměleckých škol z celé České republiky, která každoročně oživuje domy v centru Prahy, pro jejichž prostory vytvářejí účastníci vždy vlastní specifické umělecké projekty. Letošní ročník se podřídil aktuální epidemiologické situaci a studenti byli vyzváni, aby tvořili umělecká díla do svých pokojů. 

Do kurátorského výběru se dostalo pět projektů studentů naší fakulty.

ZAV(A)ŘENO
Ateliér Sklo – Anna Klinkáčková, Anna Strnadová, Antonín Košek, Eliška Brzáková, Vojtěch Hepnar, Kateřina Houbová, Lenka Holubcová, Tereza Stawaritschová, Hana Vopravilová & Bedřiška Burešová

“Náš projekt ZAV(A)ŘENO se odehrává v internetovém světě. Jedná se o konferenci zavařovaček, kde každá sklenice reprezentuje pokoj jedné osoby. Stáváme se tak zavařeninami našich vlastních pokojů. Tím, čím plníme sklenice v tuto zav(a)řenou dobu, necháváme diváka nahlédnout do osobitého uchopení obalového skla.”

Odkaz na podrobnosti i samotný projekt ZAV(A)ŘENO zde.

ALBERTIHO OKNO
Jiří Dvořák, Jesika Štantejská & Filip Švácha

“Už několik měsíců čelíme novým, ještě donedávna neznámým situacím – svět se zdánlivě zpomaluje, osobní kontakty digitalizují, mezilidská komunikace se přesunula do online podob. Doposud abnormální se ale pomalu stává obvyklým, výjimečné se stává přirozeným. Své kolegy, spolužáky i příbuzné vnímáme jako hlavy zasazené do rámů jejich pokojů, z nás samých se staly dvourozměrné portréty v obdélníku.”

Odkaz na podrobnosti i samotný projekt Albertiho okno zde.

KOLABORACE ÚSTÍ
Ateliér Digitální média – Klára Kelovská, Hana Kokšalová, Magdaléna Komancová, Martin Krupa, Lam Le, Tam Nguyen, Simona Patelisová, Elle Peterková, Radek Slach & Karolína Votýpková // Diana Kněžínková

“Jelikož se v době koronavirové studenti nesetkávají, jednotlivé části výsledného objektu si mezi sebou zasílali. Objekt tak putoval od člověka k člověku, od Prahy, přes Hradec Králové až do Ústí, kde byl následně nasnímán a přenesen do tematického online prostoru. Každý z autorů mohl použít jen jednu techniku nebo materiál, kterým na objekt reagoval, čímž ho dotvořil.”

Odkaz na podrobnosti i samotný projekt Kolaborace Ústí zde.

(HUMAN) CONNECTION NOT FOUND
Šimon Mašek & Johana Hrdá

“Projekce videokoláže složené z videí z internetu, která se zaměřuje na hledání ztracené intimity a obyčejného lidského kontaktu. Ztrácení se mezi fragmenty virtuální existence, které se překrývají, mluví přes sebe a navzájem spolu nefungují i přes shodu v účelu. Odkrývání intimního kolísající intenzitou zoufalého hledání ztraceného.”

Odkaz na podrobnosti i samotný projekt (human) Connection not found zde.

HOME OFFICE
Valerie Štecová, Eliška Svobodová, Jakub Konupka & Katrin Bittnerová

“Pomozte omezit šíření viru tím, že budete co nejvíce zůstávat doma. Nevycházejte, není-li to nezbytně nutné. Omezte kontakt s ostatními lidmi na nutné minimum. Své prostředí si zútulněte. Pokuste se vynahradit si pohyb, o který přijdete omezením pobytu venku. Často se dívejte se z okna.”

Odkaz na podrobnosti i samotný projekt Home Office zde.

Další projekty našich ateliérů a studentů je možné vidět v sekci Ostatní projekty:

Adéla Rálišová, Nikolas Šilar, Šimon Gabriel /Kolektiv Tým/ – Lvl 70 Night Elf rogue

Ágnes Evelína Čechová – Čas najednou funguje úplně jinak

Alisa Miroshnichenko, Dinara Kurmakajeva – SEKUNDÁRNOST

Ateliér Fotografie – Snímková kopaná 1-8

Ateliér Interaktivní média
(Dominik Kobeda, Petra Hejdusová, Natálie
Sedláčková, Zuzana Nebusová, Kateřina Novotná) – Svět Ústí pod rouškou

Lucie Hyšková, Petr Kubáč, Alexandra Naušová – Z obýváku do kuchyně


Veronika Dusilová, Pavlína Adášková /DVEPERLY/ – Pokojíček

Veronika Havlatová, Žofie Holečková, Kateřina Jičinská, Václav Mach, Lucie Medřická, Lucie Oplíštilová, Kateřina Šindelková – Tak jidlo sblizuje,ne? 

Celou přehlídku současného mladého umění POKOJE můžete vidět na tomto odkazu zdarma až do 20. prosince 2020.

POKOJE vznikly pod záštitou děkana Fakulty umění a designu UJEP.