Lukas Marxt & Jakub Vrba: Úžas – tak akorát moc velké okno někam a nikam

Lukas Marxt & Jakub Vrba:
Úžas – tak akorát moc velké okno někam a nikam
11.3. – 30. 4. 2021
Dům umění Ustí nad Labem

Premiéra nového experimentálního filmu se uskuteční 10. 3. od 18:00 hodin.
Projekce budou probíhat denně 17:00 – 21:00 hodin, na experimentální promítání se můžete těšit každou středu a sobotu od 18:00 hodin.

Spolupráce Jakuba Vrby, českého umělce působícího v Rakousku, a Lukase Marxta, Rakušana, jenž se etabloval na mezinárodní umělecké scéně, se vyvíjí od roku 2015. Ve společné práci působí jako průzkumníci, stopaři a pionýři a filmově zachycují prostředí v odlehlých krajinách, ale i v lokalitách, které jsou pro ně důvěrně známé. Marxtovým hlavním vyjadřovacím prostředkem je filmové zpracování konkrétních prostorů. Jakub Vrba se ve své volné tvorbě vyjadřuje spíše performativním a postkonceptuálním způsobem a pracuje s různými médii. Spojením těchto dvou přístupů tak autorská dvojice vytváří videoperformance, které jsou charakteristické svou formou i výpovědí.

V díle Úžas: tak akorát moc velké okno někam a nikam, které bylo realizováno v ústeckém letním kině se zaměřují především na vizualizaci a uvědomování si osobní zkušenosti s prostorem a jeho vnímáním. Díky naddimenzovanému měřítku hlediště i jeviště mohli Marxt a Vrba zkoumat hypotetickou kolektivní i vlastní individuální zkušenost s prostorem. V části filmu jednoznačně převládá pohled jedince (vyjádřen postavou v pohybu). Pak se záběr ustálí a ve filmu vyzní prázdnota obrovského prostoru, který by mohl být sdílen komunitně.

Kurátorka výstavy: MgA. Barbora Hájková

Doprovodný program:

ÚT 16. 3. 17 hodin
Lukas Marxt, Jakub Vrba: Úžas
Online prezentace autorů