Umění/podnikání: umělec, kurátor a umělecký manažer

Řešitel: Lenka Sýkorová

Dotační titul: Ministerstvo kultury, Hostování zahraničních lektorů VŠ II
Číslo pro­jek­tu: 0316000033
Doba rea­li­za­ce: 1. 3. 2024 – 30. 5. 2024
Rozpočet projektu: 145 000,00

Spoluúčast: 43 500,00
Dotace: 101 500,00

Anotace projektu:
Dvoutýdenní šestidílný cyklus přednášek Marije Griniuk reflektuje mezioborovou praxi realizovanou v různých kontextech a komunitách. Cyklus je určený pro studenty navazujících magisterských studijních programů Kurátorská studia, Výtvarné umění a Design, reflektuje uměleckou a kurátorskou praxi lektorky, která vychází z nejnovějších výzkumných metod zaměřených na sbližování uměleckých rolí, kdy umělec přebírá role kurátora, uměleckého manažera a aktivisty v rámci mezioborové praxe. Tradice interdisciplinárního zapojení se v různých kulturách liší. Marija Griniuk, Litevka pracující v sámském prostředí, osvětlí určité aspekty takovéto praxe na základě případů ze svých kurátorských a uměleckých zkušeností. Současně poukáže, že její praxe s politicky zabarveným uměním souvisejícím se specifickou kulturou a prostředím sámské kultury, z kterého nepochází, může danou kulturu obohatit, a to pohledem zvenčí, který je veden dovnitř odbornou analýzou daného prostředí s nastavením setu metod, jak lokální tradiční umění otevřít širšímu kulturnímu diskurzu. Součástí přednáškového cyklu budou i praktické úkoly a závěrečné kolokvium, které prověří studenty pracujících v menších skupinách po 3-4 ve schopnostech vytvoření vlastního kurátorského návrhu a digitální makety navrhovaného výstavního prostoru.

Přehled přednášek, které jsou zároveň dostupné online:

Další informace o přednáškovém cyklu
Pozvánka CZ
Pozvánka EN
Sylabus přednášek.

Příjemce: Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem

Projekt je realizován za finanční spoluúčasti Evropské unie prostřednictvím Národního plánu obnovy a Ministerstva kultury České republiky.