Tereza Záchová

 

Je nezávislá kurátorka, výtvarná pedagožka, která obvykle působí v Praze nebo v Brně. V současné době působí jako šéfredaktorka české redakce časopisu FlashArt.

V Ústí nad Labem, na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně jsem studovala více oborů, a to asi i předznamenalo můj celkový záměr a záběr. Vedle Estetiky na Filozofické fakultě jsem v Ústí studovala také Katedru výtvarné kultury na Pedagogické fakultě. Zde jsem absolvovala i zahraniční stáže a poprvé se dostala ke kurátorským aktivtám – jako součást závěrečné práce jsem zrealizovala alternativní prostor Galerie Buňka, která fungovala ve veřejném prostoru města a poskytovala výstavní provoz v site-specific duchu. Toto téma se potom stalo pro mne stěžejní i v dalším studiu právě na Kurátorských studiích: veřejný prostor, spolupráce mezi umělcem a kurátorem a úrovně takové práce od vedení k péči jsem rozpracovávala také ve své závěreční práci.

Studium v Ústí mne vybavilo hodně prakticky, což jsem zúročila nejen v rámci kurátorského kolektivu neziskové galerie 35m2, ale také při svých dalších aktivitách, které realizuji v Čechách i v zahraničí v pozici free-lance kurátora. Taková pozice vyžaduje „od všeho trochu“, což jsme si mohli vyzkoušet například při přípravě ročníkové výstavy na Kurátorských studiích.

Díky svému více vrstevnatému vzdělání se nyní koncentruji na umělecký proces, aktivizační proces ve výstavách pro publikum, site-specific formy a vnitřní intuici a berou v úvahu témata jako kvantová fyzika, ekologie, potravinové systémy, udržitelné zdroje a participativní myšlení: kombinace prvků z běžného života.