Cena profesora Jindřicha Halabaly

Cena profesora Jindřicha Halabaly je každoročně udělována studentům vysokých a středních škol v České a Slovenské republice a také dalších zahraničních univerzit. Cena je udělována za nejlepší semestrální projekty v oblasti designu nábytku a interiéru. Soutěž vznikla u příležitosti 100. výročí narození prof. Jindřicha Halabaly. Letošní ročník soutěže organizoval Ústav designu a nábytku MENDELU a Klastr českých nábytkářů.

V kategorii Design nábytku – závěrečné práce získala hlavní cenu Miriam Danielková se svou Jídelní židlí Máňou. Kuchyňská židle Máňa absorbuje jak vliv současné designérské tvorby, tak vliv folklórní. Technologie řezání laserem mi umožnila nechat se inspirovat textilními folklórními dekory. Židle je tvořena čtyřdílnou křížovou dřevěnou konstrukcí z březové překližky spojenou s šestidílnou ohraňovanou hliníkovou konstrukcí. Mezi její přednosti patří váha, je velice lehká, váží cca 3,5 kg. Její elegance spočívá především v kulatém tvaru opěráku a oble tvarovaném sedáku s dekorovanými okraji. Oblou siluetu vhodně doplňují geometricky zalomené plochy, které zaručují komfortní sezení. Židle krásně doplní moderní interiéry o folklórní prvek. Je vhodná ke kuchyňským stolům stejně jako do interiérů i exteriérů kaváren. V rámci budoucí produkce by bylo možné udělat různé barevné varianty dřev a hliníku, včetně leštěného povrchu.

Dále pak v kategorii Design nábytku – klauzurní práce obdržela Ocenění a speciální ocenění Petra Kmošťáková, se svým křesílkem NEST. Jedná se o elegantní trubková konstrukce nesoucí „hnízdečko“ vypletené provazem. To je křesílko NEST. Prostor pro sezení není tvořen polstrováním, ale vypletením konstrukce z kovových tyčí. Tyčemi je rovněž definován jeho hlavní tvar. Povrch je upraven technologií práškového lakování. Křesílko lze snadno proměnit z hravě barevného na minimalistické a elegantní – a to pouze povrchovou úpravou a typem použitého výpletu.