Ceny rektora a jednorázová stipendia

Studující, absolventky i zaměstnanci Fakulty umění a designu UJEP si převzali ocenění z rukou rektora, či jednorázová stipendia za jejich tvůrčí činnost, která má dopad na blízký region. Všem gratulujeme!

Kompletní seznam oceněných naleznete na aktualitách UJEP.

CENY REKTORA UJEP ZA ROK 2023

CENA REKTORA UJEP ZA MIMOŘÁDNÝ UMĚLECKÝ POČIN PRO PRACOVNÍKA DO 35 LET

MgA. Jiří Pitrmuc, pracovník ateliéru Objekt – Prostor – Akce FUD UJEP Vizuální umělec MgA. Jiří Pitrmuc získává cenu rektora za aktivní reprezentaci FUD UJEP na přehlídkách volného umění v ČR i v zahraničí. Mezinárodní porota STRABAG Artaward International 2023 Jiřího Pitrmuce letos vybrala do užšího výběru o cenu pro absolventy uměleckých škol a univerzit do 40 let.

CENA REKTORA UJEP PRO STUDENTY ZA MIMOŘÁDNÉ VÝSLEDKY V OBLASTI TVŮRČÍ ČINNOSTI SPOLEČENSKÉ, HUMANITNÍ A UMĚLECKÉ

BcA. Filip Trubač, student studijního programu Výtvarná umění v ateliéru Aplikovaná fotografie na FUD UJEP Filipu Trubačovi je cena udělena za bakalářskou práci, digitální hru Speculare, inspirovanou poutnickým barokním dílem Labyrint světa a ráj srdce Jana Amose Komenského a existenciálními úvahami Alberta Camuse z Mýtu o Sisyfovi. V říjnu 2023 tato hra reprezentovala FUD UJEP ve Veletržním paláci Národní galerie v Praze v rámci prestižního festivalu Designblok.

JEDNORÁZOVÁ STIPENDIA 2022/2023

STIPENDIUM PRIMÁTORA MĚSTA ÚSTÍ NAD LABEM (20 000 Kč)

BcA. Štěpán Flekna, student navazujícího magisterského programu Design na FUD Štěpán Flekna se dlouhodobě zabývá ústeckou architekturou a veřejným prostorem, který ho obklopuje. Zkoumá zapomenutá místa města, nachází sochařské klenoty dob minulých a spojuje je do ucelené publikace Socha nad Labem, kterou doplňuje webová mapa s lokacemi. Autorský projekt má za účel zvednout povědomí o neuvěřitelně rozsáhlém inventáři soch, mozaik a jiných artefaktů, které se v ulicích města Ústí nad Labem nacházejí.

STIPENDIUM STATUTÁRNÍHO MĚSTA TEPLICE PRO NEJLEPŠÍ STUDENTY UJEP S BYDLIŠTĚM V TEPLICÍCH (3x 10 000 Kč)

MgA. Hana Sedláčková, absolventka navazujícího magisterského programu Výtvarná umění na FUD
Hana Sedláčková z pohledu architektury a kurátorství analyzuje Ústecký kraj, zejména město Teplice. Zde realizuje praxi v architektonickém ateliéru MiSe, s. r. o., a zapojuje se do kurátorských projektů, příkladně v rámci akce tepfestival. Na základě své úspěšné diplomové práce o významné osobnosti Teplic, architektu Milanu Míškovi, v roce 2023 kurátorovala výstavu Milan Míšek V doteku s uměním v Galerii Zahradní dům v Teplicích, kde představila osobnost umělce jako malíře, sochaře a grafika.

BcA. Natálie Švehlová, studentka navazujícího magisterského programu Design na FUD
Natálie Švehlová v rámci studia interdisciplinárně propojuje pohybovou znalost z tance s výtvarnou činností grafičky. Profiluje se jako grafická designérka, výtvarná pedagožka, kulturní produkční a scénografka. Působí jako učitelka výtvarné výchovy na ZUŠ v Teplicích a na Gymnáziu a střední průmyslové škole Duchcov.

STIPENDIUM STAROSTY MĚSTSKÉHO OBVODU ÚSTÍ N. L.–MĚSTO (10 000 Kč)

Bc. Kristýna Mouchová, studentka navazujícího magisterského programu Výtvarná umění na FUD
Bc. Kristýna Mouchová je v rámci studia spoluiniciátorkou kulturního dění v Ústí nad Labem. Jako kurátorka umění vytváří nové příležitosti k prezentaci umělecké tvorby a jako lektorka se pomocí výtvarných dílen a galerijních animací zasazuje za aktivní zprostředkování umění v ústeckém regionu.

STIPENDIUM MĚSTSKÉHO OBVODU ÚSTÍ NAD LABEM STŘEKOV ZA NEJLEPŠÍ STUDENTSKOU PRÁCI S TÉMATIKOU VZTAHUJÍCÍ SE KE SPRÁVNÍMU ÚZEMÍ MO STŘEKOV (10 000 Kč)

MgA. Lenka Herbová, absolventka navazujícího magisterského programu Design na FUD
MgA. Lenka Herbová se ve sé diplomové práci zaměřila na Revitalizaci střekovského nábřeží. Ve své poslední akademické práci nabízí nové pohledy na řeku i město, v jejím podání se nábřeží stává živým prostorem s mnoha vrstvami a zákoutími pro širokou veřejnost. Návrh symbolicky střekovské nábřeží pomocí rozvlněné stuhy ve formě lávky vedoucí kolem Labe a propojující tři mosty.

Foto: Jiří Preclík