Festival ilustrace a komiksu

24.—26. 11. 2023, Veřejný sál Hraničář

V pátek 24. listopadu v Ústí nad Labem odstartuje osmý ročník festivalu FIK, jehož partnerem a podporovatelem je také naše fakulta. V průběhu víkendu bude možné ve Veřejném sále Hraničář a jeho blízkém okolí navštívit výstavy, přednášky, doprovodný program plný workshopů pro děti i dospělé, autorské čtení, game zónu nebo koncerty.

V rámci letošního tématu Nekonečno | Infinity nás zajímá, jakým způsobem autoři ve své tvorbě s časem pracují a nebo jak ho tráví, věnují se například časosběru nebo jejich náročná technika vyžaduje trpělivost. Pozvali jsme umělce a ilustrátora Davida Böhma, který zde pokřtí novou knihu Teď — Než dočteš tuto větu, narodí se na světě 21 dětí. Ilustrátorka Magdalena Rutová, zakladatelka linorytové banky Linostock, nám na workshopu předá své tipy na hledání námětu, jeho vyrytí do lina a finální tisk pomocí lžíce. V rámci výstavy a prezentace představí projekt s pracovním názvem Kniha roku — výběr deníkových záznamů, které si po celý rok vyměňovaly s ilustrátorkou Michaelou Kukovičovou. Z německého Hamburku přijede ilustrátor a sítotiskař Julian Fiebach, který přečte na půlnoční vernisáži v nedaleké hospodě Hamburg z komiksových stripů “The Worker” a na sobotní prezentaci vystoupí se svým kamarádem ilustrátorem Phillipem Schultzem — zakladatelem prostoru Raum für Illustration, který přiveze autorské knihy, ziny, printy a další ilustrované poklady. Doufejme, že se budou cítit jako doma…”, charakterizuje letošní FIK jeho dramaturgyně a ilustrátorka Adéla Bierbaumer

Videohry v arkádové mašině

V průběhu celého víkendu si návštěvníci mohou zahrát na unikátní DIY arkádové herní mašině FIKmat. Najdou v ní novou sérii her, kterou speciálně pro letošní ročník společně vytvořili studenti ateliérů Animace a film a Design a digitální technologie na pražské UMPRUM.

Tvůrčí dílny pro děti i dospělé

Celý festival přináší návštěvníkům možnost zúčastnit se řady kreativních workshopů. V pátek se odehraje workshop zaměřený na tvorbu interaktivního digitálního gamebooku pod vedením umělce Viktora Dedka. Designérka Michaela Doležalová se svojí značkou JASNA účastníky seznámí s navrhováním interiérového osvětlení z papíru v podobě stínidla s vlastním dekorem. V sobotu si děti vyrobí nekonečné korálkové řetězy s ilustrátorem Jakubem Veselým nebo se podívají do vesmíru díky zážitkovému workshopu s vizuální umělkyní Natálií Portíkovou. V sobotu proběhne lekce pletení obrázků — volně inspirovaná technikou tkaní, s ilustrátorkou Magdalénou Gurskou a v dílně U Pavouka se uskuteční Masterclass Cartooning Workout s německým ilustrátorem Julianem Fiebachem.

Výstavy ve veřejném prostoru

I v letošním roce proběhne několik autorských výstav v prázdných výlohách na pěší zóně Masarykovy ulice – horní Parter. Ilustrátor Darjan Hardi představí svou instalaci ke knize Chazarský slovník, kde přes sebe vrství různé tisky – expresivně laděné kresby, fotografie či další záznamy ze svého cestovního deníku. Ilustrátorka a keramička Johana Hnízdilová vystaví keramické dlaždice znázorňující svou pouť skrze Ústí nad Labem. Julie Kyryljuk, studentka pražské UMPRUM z ateliéru Ilustrace a grafiky nám ukáže svou klauzurní práci – komiks vyšívaný do textilního pásu. Společně s pracemi Magdaleny Rutové, Juliana Fiebacha a studentů FUD UJEP budou tyto výstupy tvořit bohatou koláž různých výtvarných přístupů, jejichž kouzlo si můžete vychutnávat po celý víkend jak v prostorách Parteru, tak i nedalekého okolí Hraničáře. A rovněž letos jsme do dění zapojili galerii DESKA — projekt proměnlivého obrazu umístěného v prostoru ulice ústeckého Střekova. Tentokrát se s vyboulením stěny a podzimními mrazíky odvážně vypořádal Lukáš Parolek aka PURE 728.

Festivalová akreditace je 390 Kč (vstup na 3 dny), snížená akreditace je 250 Kč (student, senior). Vstupenky si může koupit v předprodeji na adrese www.hranicar-usti.cz.

fotografie – Karolína Malá / archiv autorů

Pro více informací můžete sledovat naše internetové kanály:
Facebook: facebook.com/fikfestival
FB událost: facebook.com/
Instagram: instagram.com/fikfestival/

Kompletní program najdete na webu www.hranicar-usti.cz nebo na www.fikfestival.cz.

Hlavními partnery projektu jsou Ministerstvo kultury ČR, Státní fond kultury, Město Ústí nad Labem, Ústecký kraj, Fakulta umění a designu UJEP a Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze.