FUD na czech design week

Galerie Mánes
7.—10. září 2023

Každý rok přináší přehlídka Czech Design Week nejzajímavější tvůrce z české i zahraniční nezávislé designové scény. V rámci letošního jubilejního desátého ročníku budou v prostorách pražské Galerie Mánes své práce představovat také studenti a absolventi FUD UJEP

V ateliéru Oděvního a textilního designu studují všichni tři členové STUDIA 3, spojuje je autorské zpracování textilu, kombinace různorodých materiálů nebo používání netradiční oděvní formy. Kolekce “Only God can judge me“ studentky Emy Domanické zkoumá vnitřní pocity a morální hodnoty, kdy v rámci určitého osobnostního rozvoje se přes otázky sebeklamu dotýká vlastní kritiky. Kateřina Kulková  a Valeriya Kovtun se seznámily v ateliéru a pomocí své spolupráce se obě zdokonalují.

Společná instalace ateliéru Produktového designu představí 6 mís z taveného skla zhotovených studenty ve spolupráci se sklářem Stanislavem Belem. Anastasia Mazur, absolventka ateliéru, bude prezentovat kolekci řemeslných pletených svítidel přinášejících odkaz kulturního dědictví pro dnešní dobu. Betonové aromalampy a kolekci modifikovatelných brýlí vystaví čerstvá absolventka Markéta Masnicová.

Josef Kocman z ateliéru Design keramiky na přehlídce ukáže kolekci minimalistických váz na jednu květinu. Absolvent téhož ateliéru, David Síla, se zabývá inovacemi v technologiích keramiky a porcelánu.

Čerstvý absolvent ateliéru Sklo, Jakub Knápek, bude prezentovat svou bakalářskou práci Statické záznamy, které jsou výsledkem experimentování s technologií tavené plastiky. Kolekce PAP 20 Hany Vopravilové, vzniklá též jako bakalářský projekt, je výsledkem autorčina zkoumání estetického potenciálu tvarů, vzorů a struktur papírových obalových materiálů, které jsou využity jako formy pro skleněné objekty.

Jan Čihák předvede kolekci DIRTYGLASS 2.0, ve které posouvá své předchozí experimenty se zpracováním odpadového skla pomocí drcení. Další studentka ateliéru Sklo, Sára Drobíková, představuje skrze projekt New Generation své objekty, které se zabývají otázkami prostředí a konkrétních materiálů. Studio BuBo – absolventky Anna Boháčová a Bedřiška Burešová – v rámci téhož projektu odprezentuje kolekci skleněných vykuřovacích objektů Rituale a pěstebních nádob Colere.