Gratulujeme studentkám k získání ocenění v rámci Národní ceny za studentský design

Gratulujeme studentkám K získání ocenění v rámci Národní ceny za studentský design

Na slavnostním předání Národní ceny za studentský design byla proměněna želízka ateliéru Produktový design Fakulty umění a designu UJEP.

Ocenění za Dobrý studentský design získaly:

Petra Kmošťáková za křeslo Trône, které je vyrobeno technologií 3D tisku betonu. Elegantní skořepinová konstrukce působí i přes svou váhu a materiál vizuálně lehkým a vzdušným dojmem. Návrh křesla pracuje s rozdělením prostoru okolo člověka do tzv. proxemických zón. Produkt přirozeně respektuje použitý materiál a jeho vlastnosti, zároveň ale balancuje na hraně možného a experimentuje s technologií samotnou.

Anastasia Mazur za kolekci zrcadel NAMI s ručně vyplétaným rámem, která vznikla v rámci projektu KRÁSNÁ PRACE. Organický tvar rámu zrcadel je inspirovaný krajinou a jejími křivkami. Zrcadlo spojuje eleganci a moderní vzhled s úctou k tradičnímu řemeslu a materiálu. Záměrem bylo vytvořit symbiózu mezi řemeslem a designem. Výsledný produkt je udržitelným a nadčasovým kusem pro denní potřebu jeho uživatele.

Petra Kmošťáková zároveň získala Cenu za ergonomii České ergonomické společnosti za set porcelánových talířů Hettie, který je určen osobám se specifickými potřebami. Sada je vzpourou proti nevkusnému plastovému nádobí a množství vizuálně zanedbaných pomůcek pro handicapované a seniory. Přináší možnost důstojného stolování lidem s nejrůznějšími poruchami a specifickými potřebami. Spojuje vynikající stabilitu s čistou estetikou i elegantní linií a kvalitním materiálem.

Cenu Excelentní studentský design a Cenu děkana Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara získala Markéta Masnicová za brýle Monocat. Ty jsou určeny pro uživatele, kteří si nevystačí pouze s jedním párem. Speciálním prvek jsou očnice různých barev, které se dají vyměňovat, a tak si majitel může tento doplněk uzpůsobit dle nálady či podle outfitu. Měnit se též dají dle typu filtru či jednoduše z dioptrických na sluneční, a to pomocí neodymových magnetů na brýlovém středu, ale i na výměnné očnici.