Ocenění studentů FUD UJEP na Czech Design Award 2022

Gratulujeme výhercům cen Czech Design Award 2022 v rámci Festivalu Czech Design Week – International Design Festival, který letos proběhl v pražském Mánesu.

CENU FESTIVALU získalo Studio 3 (Václav Černý, Vendula Menšíková a Jan Syrovátka) studenti navazujícího magisterského studia v Ateliér Oděvní a textilní design FUD UJEP.

STUDIO 3 je kreativní uskupení tří designérů, kteří pracují na společné tvorbě zastřešující se pod jednou značkou, prezentující jejich tvorbu oděvního a textilního designu. Tento tým kreativců se vyznačuje především autorským zpracováním textilu, kombinací různorodých materiálů, používáním netradiční oděvní formy a pohybováním se na hraně nositelného designu a oděvního výtvarnictví. Václav Černý, Jan Syrovátka a Vendula Menšíková tvoří společný tým již čtvrtým rokem a posouvají tak stále hranice své vlastní tvorby. Všichni jsou absolventi KDE TUL a v současné době jsou studenti navazujícího magisterského studia na FUD UJEP.

Cenu OBJEV ROKU získala Pavlína Šváchová, která zde představila rozšířenou kolekci své diplomové práce z ateliéru Sklo.

Tvorba Pavlíny Šváchové pluje na hranicí mezi designem a umění, a to za přispění propracovaných strategií vymezení a prací s nejrůznějšími materiály. Nejčastěji přitom pracuje se sklem, které miluje natolik, že by nemohla tvořit “skleničky”. Na Czech Design Weeku představuje abstraktní pohádkové Záznamy, skrze které se snaží přenést do současného umění jeden z fenoménů československého skla, skleněných figurek.

Fotografie / Matěj Macháček, Anna Pleslová