PLODY GARDENINGU: #1 Památník Viktora Ullmanna

20. 4. 2024 ve 12 hod. / před budovou Fakulty umění a designu, Pasteurova 9

Představujeme vám první ze čtyř ústeckých plodů projektu GARDENING OF SOUL: IN FIVE CHAPTERS, který se snaží o opečovávání v širokém slova smyslu: lidské duše, přírody, veřejného prostoru i kolektivní paměti.

Před budovou Fakulty umění a designu UJEP  bude ve středu 20. 4. 2024 ve 12 hodin odhalen Památník Viktora Ullmanna (*1898), klíčové osobnosti středoevropské meziválečné scény, který byl mimo jiné ředitelem operního souboru místního městského divadla v letech 1927–1928. Během svého angažmá v Ústí nad Labem bydlel v jednom z činžovních domů ve čtvrti Klíše, kde se nachází i univerzitní kampus. Po obsazení Československa nacisty byl Viktor Ullmann kvůli židovské příslušnosti pronásledován a v roce 1942 deportován do Terezína. Zde dál umělecky tvořil a organizoval ilegální kulturní život, prostřednictvím kterého se zde věznění muži, ženy i děti snažili čelit brutalitě svých trýznitelů. 16. října 1944 byl Viktor Ullmann společně s dalšími židovskými hudebními skladateli Pavlem Haasem a Hansem Krásou převezen v takzvaném “uměleckém transportu” do Osvětimi a krátce po svém příjezdu zavražděn. Památník Viktora Ullmanna navržený ústeckým rodákem a bývalým studentem místní pedagogické fakulty Jiřím Černickým tvoří naddimenzovaný, do země částečně zapuštěný kamenný valoun, tvarově podobný těm, které se v miniaturní podobě pokládají pro uchování vzpomínky na stély židovských hrobů. Jiří Černický navrhl Památník cíleně pro veřejný prostor kampusu UJEP a s reflexí místní kulturní paměti.

Památník nahrazuje studentské dílo Jaroslava Sieratovkého, které vzniklo v roce 2009 v rámci projektu věnovaného 140. výročí úmrtí J. E. Purkyně, přičemž díla tehdy vytvořená byla chápána jako dočasná, a to i vzhledem k volbě materiálu i technologií  k jejich vzniku využitých. Konstrukce tohoto díla byla již nekompletní a ve špatném technickém stavu. Realizace a umístění nové sochy, rovněž chápané jako dočasná instalace, probíhá v koordinaci s vedením UJEP, Správou kampusu i se souhlasem autora předcházejícího díla ohledně jeho odstranění.

Fotografie návrhu vznikla v rámci výstavy GARDENING OF SOUL v Domě umění Ústí nad Labem, která realizaci projektů předcházela.

Kurátor: Michal Koleček

Nahlédněte do programu vernisážového dne a celého doprovodného programu Festivalu Design Ústí.

Realizace Památníku Viktora Ullmanna je stejně jako všechny ostatní výstupy z projektu GARDENING OF SOUL: IN FIVE CHAPTERS financována z Fondů EHP/Norska 2014–2021.