Čelem k umění / Kateřina Lišková a Kateřina Kořínková Sobotková

středa 19. 4. 2023
Aula č. 537

Kronika orgasmu, Politika touhy aneb Nahlížet minulý režim skrze intimitu

Dokumentaristka Kateřina Kořínková a socioložka Kateřina Lišková představí jiný pohled na československý státní socialismus. Namísto politických výročí a komunistických sloganů pozvou publikum, aby se podívalo na minulý režim optikou sexuálního a rodinného života. Co se u nás za 40 let změnilo v oblasti práv žen a sexuálních menšin? A jak s těmito změnami souviselo expertní vědění?

Kateřina Lišková je socioložka, která se zaměřuje na otázky genderu a sexuality a sociální organizace intimity. Pracuje na Akademii věd České republiky a na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Kateřina Kořínková Sobotková je filmová scénáristka a režisérka. Od roku 2018 spolupracuje s cyklem Nedej se!, pro který mimo jiné natočila filmy Květinová globalizace (2020) nebo Krajina logistických hal (2021). V roce 2022 režírovala cyklus Kronika orgasmu pro iVysílání ČT.

Kurátor přednáškového cyklu / prof. Mgr. Michal Koleček, Ph.D.

Na přednášku bude navazovat performance Lucie Jarkovské a Kateřiny Liškové (Duo Docentky), která vznikla za podpory Filozofické fakulty UJEP.

Odkaz na performance, kde naleznete veškeré podrobné informace. Akce se uskuteční na FF v místnosti A 219, ale je potřeba se na akci registrovat zde. Při převýšení kapacity se akce přesune do fialové auly. Na místě proběhne i prodej a autogramiáda knih Politika touhy a Feministkou snadno a rychle.