poslední výstava cyklu Manipulace obrazem a slovem na Billboart Gallery

ADAM SMĚTÁK / OBRAZ ANONYMNÍ KRAJINY / BILLBOART GALLERY

10/11 – 8/12 2021
Vernisáž: 10/11 od 16 hod.

Srdečně vás zveme na poslední výstavu z cyklu Manipulace obrazem a slovem ústecké Billboart Gallery. Autorem pláten s názvem Obraz anonymní krajiny je fotograf Adam Směták a výstava poukazuje na deformaci přírodní krajiny způsobenou zásahem člověka.

Obraz anonymní krajiny zobrazuje fragmentovanou krajinu skládající se z mozaiky pixelů vytvořenou z map od firmy Google, kterou vytvořil počítačový program na základě soustavy jedniček a nul. Autor Adam Směták se v ní zaměřil především na arktickou oblast jižního a severního polární kruhu. Kvůli neustálým změnám v tání, vrstvení ledu i sněhu, je téměř nemožné sestavit 3D mapu terénu a jeho texturu pomocí fotografií. Vznikají tak mozaiky krajin z různých časových období. Software dopočítává obrazy, které vznikají v konečném důsledku zcela nahodile a vytváří obrazové glitche. Otevírají se nám tak nové možnosti přemýšlení nad obrazem a jeho vztahu ke skutečnosti.

Zároveň nás Obrazy anonymní krajiny odkazují k tomu, co se v této nehostinné arktické oblasti děje. Krajina se vlivem zásahu člověka nekonečně proměňuje a dochází k její proměně, kterou lze rozpoznat díky časosběrným snímků ze satelitních fotoaparátů.

Billboart Gallery je výstavní platforma, která se nachází poblíž Fakulty umění a designu Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. Na ploše dvou reklamních billboardů mohou umělci a umělkyně oslovovat širokou veřejnost krajského města. ⁣

Kurátorkami projektu jsou studentky oboru Kurátorská studia na FUD UJEP: Michaela Buštová, Josefína Pleslová a Andrea Vaňourková.

Grafické zpracování: Saša Šliková
Adresa: Billboart Gallery, Pasteurova 9, 400 96, Ústí nad Labem