Galerie BILLBOART, která se nachází na billboardech v blízkosti Fakulty umění a designu se v letošním akademickém roce bude zabývat tématem folkloru. Studentky kurátorských studií se v novém výstavním programu zaměří na zvyky, rituály a tendence hluboce zakořeněné v našich kulturních tradicích. První vernisáž proběhne již 20. 11. 2024.
Billboart gallery
Billboart gallery
BILLBOART GALLERY se nachází ve veřejném prostoru a je zaměřená na prezentaci současného vizuálního umění, která funguje v rámci public-artového projektu Billboart Gallery Europe. Výchozím bodem je charakter výstavní plochy - billboard. Ten se, jakožto reklamní plocha, nachází ve veřejném prostoru, který samozřejmě také místem, kde mají lidé možnost participovat a sdílet informace. Díky své poloze a přístupu 24 hodin denně se Billboart Gallery zaměřuje na všechny kolemjdoucí bez ohledu na věk či sociální skupinu. Má potenciál oslovit i veřejnost, která se běžně o umění nezajímá a do tradičních galerií nechodí.
VÝSTAVNÍ PROGRAM 2024/25
Kurátorský tým pro akademický rok 2024/25, složený z Elizavety Lir, Lenky Lormanové a Kláry Rybové – studentek 2. ročníku kurátorských studií pod supervizí docentky Lenky Sýkorové – navazuje na vizi galerie a reaguje na specifika tohoto veřejného prostoru.
Hlavním tématem letošního programu je Folklor – zvyky, rituály a tendence hluboce zakořeněné v našich kulturních tradicích. Folklor je tradičně spjatý s veřejným prostorem, kde se manifestuje prostřednictvím tance, hudby, a dalších performativních prvků. Naším cílem je přenést tuto živou kulturní formu do vizuální roviny. Co se stane, když se prvky jako krajka nebo tradiční vzory a symboly objeví na billboardu v městském prostředí? Jak se lidová kultura transformuje v kontextu veřejného prostoru a jaké nové významy může získat, když se ocitne na rozhraní mezi tradicí a současností?
Tento koncept byl inspirací pro vybrané umělecké vstupy, které pracují s přesahem mezi historickým dědictvím a jeho novodobými vizuálními interpretacemi. Zkoumají, jak tradiční vzory, formy nebo ikonografie mohou ovlivňovat současné estetické vyjádření, přičemž reflektují i širší společenský a kulturní kontext.
První vernisáž proběhne již 20. 11. 2024 v 15:30.
Více informací o výstavě:
Výstava: Poklady z Almary
Termín výstavy: 20. 11. – 18. 12. 2024
Kurátorky: Elizaveta Lir, Lenka Lormanová, Klára Rybová
V rámci konceptu Galerie Billboart jako prostoru pro sdílení informací a prolínání centra s periferií přenášíme lidovou tradici z Plzeňska do Ústí. Prostor pro prezentaci jsme nabídli Kláře Chmelíkové, studentce didaktické ilustrace na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni, která zde představuje svou tvorbu. Výstava Poklady z Almary nás seznamuje se vzory plzeňského lidového kroje, který dosahuje svého vrcholu koncem 19. století. Prostřednictvím ilustrací folklorních motivů a barev autorka pracuje s vizuálem výšivkových vzorů na krojích. Červená jako dominantní barva ženského a modrá mužského kroje.
Medailonek autorky:
Klára Chmelíková (*2000)
Klára je studentkou didaktické ilustrace na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara na Západočeské univerzitě v Plzni, kde studuje pod vedením akademické malířky Renaty Fučíkové. V minulosti studovala grafický design na Střední odborné škole obchodu, užitého umění a designu v Plzni. Ačkoli se tyto dva obory do jisté míry navzájem prolínají, sama však přiznává, že kresba a malba jí byly vždy o něco bližší, což se odráží i v její tvorbě.
Klára Chmelíková je rodačkou z Plzně a již od svého dětství se ve svém volném čase věnovala lidovým tancům v plzeňském lidovém souboru Mladinka. Po touze znovu tančit, návratu k nostalgii a zapálení se před dvěma lety do souboru opět vrátila. V rozmanitosti zaměření Kláry nás zaujaly velmi osobité a jemné kresby zaměřené právě na folklor a lidovou tradici. Tomuto tématu se Klára věnovala i v rámci své bakalářské práce, knize Poklady z Almary. Tato kniha nás seznamuje s plzeňským krojem v jeho vrcholné podobě v 19. století. Práce vznikla s cílem zvýšit povědomí o folkloru a přispět tak k jeho popularizaci.
Pohled na galerii, výstava: Poklady z Almary 2024
KONTAKTY
M: Billboartgallery.fud@gmail.com
Instagram Billboart.gallery
Facebook Kurátorská studia
Adresa / Kampus UJEP
Resslova ulice
400 01 Ústí nad Labem
Výstavní cyklus galerie BILLBOART bude zaměřený na téma folkloru
Výstava Glasslay Jana Čiháka ve studentské galerii Billboart Gallery
Billboart Gallery zahajuje výstavu multidisciplinárního umělce a designéra z ateliéru Sklo Jana Čiháka. Vernisáž proběhne ve středu 7. 2. od 15 hod. Kurátorkou výstavy je Aneta Kapráľová, studentka Kurátorských studií.
MÝTUS KRÁSY. TĚLO
Zveme vás na první výstavu v Billboart Gallery v sezóně 2023/2024. Vernisáž proběhne 11. 10. v 15 hod.
Lost but Found / Galerie Mimochodem, Billboart Gallery
Zveme vás na výstavy v Gallerii Mimochodem v Praze a Billboart Gallery v Ústí nad Labem. Výstavy z cyklu Drakobijci představí díla Lukáše Cinkaniče.
Dany Vigil – Samota jako součást života / Billboart Gallery
Billboart Gallery představí v dubnu svou poslední výstavu z realizovaného cyklu „Samota napříč roky“ pod vedením studentek druhého ročníku Kurátorských studií Fakulty umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem Jany Šedivé a Alžběty Svobodové.
Vernisáž výstavy Samota v objetí dospívání – Barbora Jurčová a Celestína Minichová
Studentská galerie Billboart Gallery vás srdečně zve na vernisáž výstavy „Samota v objetí dospívání“ , která proběhne ve středu 23. 3. 2022 od 18.00 hodin. Druhá výstava tohoto výstavního cyklu představí fotografie slovenských autorek Barbory Jurčové a Celestíny Minichové.
Miloš Kopták – Samota v ulitě dětství, Billboart Gallery
Ve středu 16. 2. 2022 od 17:00 hodin proběhne zahájení nového výstavního cyklu studentské galerie Billboart Gallery s názvem „Samota napříč roky“. První výstava „Samota v ulitě dětství“ představí fotografie autorských objektů slovenského umělce a ilustrátora Miloše Koptáka.
poslední výstava cyklu Manipulace obrazem a slovem na Billboart Gallery
Srdečně vás zveme na poslední výstavu z cyklu Manipulace obrazem a slovem ústecké Billboart Gallery. Autorem pláten s názvem Obraz anonymní krajiny je fotograf Adam Směták a výstava poukazuje na deformaci přírodní krajiny způsobenou zásahem člověka.