Billboart gallery

Billboart gallery

BILLBOART GALLERY se nachází ve veřejném prostoru a je zaměřená na prezentaci současného vizuálního umění, která funguje v rámci public-artového projektu Billboart Gallery Europe. Výchozím bodem je charakter výstavní plochy -­ billboard. Ten se, jakožto reklamní plocha, nachází ve veřejném prostoru, který samozřejmě také místem, kde mají lidé možnost participovat a sdílet informace. Díky své poloze a přístupu 24 hodin denně se Billboart Gallery zaměřuje na všechny kolemjdoucí bez ohledu na věk či sociální skupinu. Má potenciál oslovit i veřejnost, která se běžně o umění nezajímá a do tradičních galerií nechodí.

VÝSTAVNÍ PROGRAM 2024/25

Kurátorský tým pro akademický rok 2024/25, složený z Elizavety Lir, Lenky Lormanové a Kláry Rybové – studentek 2. ročníku kurátorských studií pod supervizí docentky Lenky Sýkorové – navazuje na vizi galerie a reaguje na specifika tohoto veřejného prostoru.

Hlavním tématem letošního programu je Folklor – zvyky, rituály a tendence hluboce zakořeněné v našich kulturních tradicích. Folklor je tradičně spjatý s veřejným prostorem, kde se manifestuje prostřednictvím tance, hudby, a dalších performativních prvků. Naším cílem je přenést tuto živou kulturní formu do vizuální roviny. Co se stane, když se prvky jako krajka nebo tradiční vzory a symboly objeví na billboardu v městském prostředí? Jak se lidová kultura transformuje v kontextu veřejného prostoru a jaké nové významy může získat, když se ocitne na rozhraní mezi tradicí a současností?

Tento koncept byl inspirací pro vybrané umělecké vstupy, které pracují s přesahem mezi historickým dědictvím a jeho novodobými vizuálními interpretacemi. Zkoumají, jak tradiční vzory, formy nebo ikonografie mohou ovlivňovat současné estetické vyjádření, přičemž reflektují i širší společenský a kulturní kontext.

Program 2025:

Výstava: Kroje národní na ženskou mysl příznivě působí

Vernisáž výstavy „Kroje národní na ženskou mysl příznivě působí“ proběhne ve středu 05. 03. 2025 v 15:30 před horním billboardem. FB událost: https://www.facebook.com/share/12FhxRT33dj/?mibextid=wwXIfr

Vernisáž: 05. 03. 2025

Vystavující umělkyně: Klára Klinková

Autor fotografií: Ondrej Zavrel

Kurátorky: Elizaveta Lir, Lenka Lormanová, Klára Rybová, 

Spolupráce: FUD UJEP v Ústí nad Labem

Druhá výstava Galerie Billboart z cyklu Folklor znovu odkazuje na lidovou tradici a oděv, který je s touto kulturou pevně spjatý. Autorka Klára Klinková ve svých fotografiích reflektuje tradiční motivy a techniky, které jsou přeneseny do doplňků. Doplňky, které jsou symbolem tradice, ale zároveň vyjadřují i modernost a novodobost. Fotografie tak odrážejí autorčin pohled na to, jak by se tradiční kroje v dnešní době mohly transformovat, zachovávají však sílu ducha, který je s kroji a kulturou spojen.

Obilí samo o sobě je spjato s tradičními hodnotami, jako je plodnost, hojnost a prosperita, slaví se také jako symbolické vyjádření vděčnosti za štědré dary, které nám příroda poskytuje.

Název výstavy je volně odvozen z citace Miloslavy Procházkové (1886): „Neocenitelné jsou kroje národní, jež nejen svým vážným, ale především ustáleným tvarem na mysl ženskou příznivě působí. Dodají jí rázu vážnějšího, důstojnějšího a vznešenějšího, i působíce na vytrvalost a pevnost povahy její, naplňují ji také jistým sebevědomím.“

Medailonek autorky:

Klára Klinková (*2003)

Klára Klinková vystudovala obor Výstavní a prostorový design na Střední uměleckoprůmyslové škole v Praze. Poté začala studovat šperk na Fakultě umění a designu v ateliéru Přírodní materiály, avšak rozhodla se dát si menší pauzu, aby se mohla více věnovat sama sobě a umožnila své tvorbě přirozený rozvoj.

Ve své práci se soustředí na vizuální krásu a usiluje o to, aby její tvorba vyjadřovala jemnost a ženskost. Zaměřuje se na design předmětů, které slouží k sebevyjádření, což se promítlo i do její klauzurní práce z letního semestru 2023/2024 s názvem “Kroje národní na ženskou mysl příznivě působí”. Inspiraci k tomuto dílu čerpala z osobních zkušeností, zejména z lidového tance, jemuž se věnovala více než deset let.

Šperk vnímá jako médium sebevyjádření a „zdobení“ těla, které umožňuje nositeli vyjádřit svou individualitu. Při tvorbě pracuje s tvary a strukturami, jež jejím objektům dodávají nejen estetickou hodnotu, ale i hlubší symboliku.

E-mail: Billboartgallery.fud@gmail.com

INSTAGRAM: Billboart.gallery

 

Archiv výstav:

vernisáž 5. 3. Klára Klínková (FUD PM)

První vernisáž proběhne již 20. 11. 2024 v 15:30.
Více informací o výstavě:

Výstava: Poklady z Almary
Termín výstavy: 20. 11. – 18. 12. 2024
Kurátorky: Elizaveta Lir, Lenka Lormanová, Klára Rybová

V rámci konceptu Galerie Billboart jako prostoru pro sdílení informací a prolínání centra s periferií přenášíme lidovou tradici z Plzeňska do Ústí. Prostor pro prezentaci jsme nabídli Kláře Chmelíkové, studentce didaktické ilustrace na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni, která zde představuje svou tvorbu. Výstava Poklady z Almary nás seznamuje se vzory plzeňského lidového kroje, který dosahuje svého vrcholu koncem 19. století. Prostřednictvím ilustrací folklorních motivů a barev autorka pracuje s vizuálem výšivkových vzorů na krojích. Červená jako dominantní barva ženského a modrá mužského kroje.

Medailonek autorky:
Klára Chmelíková (*2000)

Klára je studentkou didaktické ilustrace na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara na Západočeské univerzitě v Plzni, kde studuje pod vedením akademické malířky Renaty Fučíkové. V minulosti studovala grafický design na Střední odborné škole obchodu, užitého umění a designu v Plzni. Ačkoli se tyto dva obory do jisté míry navzájem prolínají, sama však přiznává, že kresba a malba jí byly vždy o něco bližší, což se odráží i v její tvorbě.
Klára Chmelíková je rodačkou z Plzně a již od svého dětství se ve svém volném čase věnovala lidovým tancům v plzeňském lidovém souboru Mladinka. Po touze znovu tančit, návratu k nostalgii a zapálení se před dvěma lety do souboru opět vrátila. V rozmanitosti zaměření Kláry nás zaujaly velmi osobité a jemné kresby zaměřené právě na folklor a lidovou tradici. Tomuto tématu se Klára věnovala i v rámci své bakalářské práce, knize Poklady z Almary. Tato kniha nás seznamuje s plzeňským krojem v jeho vrcholné podobě v 19. století. Práce vznikla s cílem zvýšit povědomí o folkloru a přispět tak k jeho popularizaci.

 

Pohled na galerii, výstava: Poklady z Almary 2024

   

Výstavní cyklus galerie BILLBOART bude zaměřený na téma folkloru

Galerie BILLBOART, která se nachází na billboardech v blízkosti Fakulty umění a designu se v letošním akademickém roce bude zabývat tématem folkloru. Studentky kurátorských studií se v novém výstavním programu zaměří na zvyky, rituály a tendence hluboce zakořeněné v našich kulturních tradicích. První vernisáž proběhne již 20. 11. 2024.

MÝTUS KRÁSY. TĚLO

Zveme vás na první výstavu v Billboart Gallery v sezóně 2023/2024. Vernisáž  proběhne 11. 10. v 15 hod.

Dany Vigil – Samota jako součást života / Billboart Gallery

Billboart Gallery představí v dubnu svou poslední výstavu z realizovaného cyklu „Samota napříč roky“ pod vedením studentek druhého ročníku Kurátorských studií Fakulty umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem Jany Šedivé a Alžběty Svobodové. 

Miloš Kopták – Samota v ulitě dětství, Billboart Gallery

Ve středu 16. 2. 2022 od 17:00 hodin proběhne zahájení nového výstavního cyklu studentské galerie Billboart Gallery s názvem „Samota napříč roky“. První výstava „Samota v ulitě dětství“ představí fotografie autorských objektů slovenského umělce a ilustrátora Miloše Koptáka.