Interní soutěž „Místo srpu a kladiva“

Vyhlášení interní soutěže pro studenty a pedagogy FUD UJEP
„Místo srpu a kladiva“

Generální partner projektu: Společnost NET4GAS, s.r.o.

Vyhlášení také ke stažení zde.

Koncept tvůrčího řešení části fasády krajského úřadu

Fakulta umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem vyhlašuje ve spolupráci s Krajským úřadem Ústeckého kraje interní soutěž pro své studenty a pedagogy.

Úkol — o co jde

Předmětem soutěže jsou ideové návrhy a vizualizace možností tvůrčího pojednání části architektury umístěné z pohledu z Mírového náměstí po pravé straně schodiště procházejícím budovou Krajského úřadu Ústeckého kraje.
Tento architektonický prvek byl vybudován k osazení reliéfem symbolu srpu a kladiva (Antonín Procházka), který byl součástí výtvarného řešení budovy. V nedávné době byl reliéf sejmut a nahrazen dočasnou povrchovou vrstvou. Umění ve veřejném prostoru zde nachází novou příležitost.
Interní soutěž si klade za cíl dát pozitivní impuls k takovému typu rekonstrukce, které nejlépe naplní budoucí potenciál tohoto prostoru a zároveň ho dokáže aktualizovat v kontextu doby a tváře města.

Požadavek nové vizuální podoby tohoto místa se soustředí pouze na koncepční řešení, nejde tedy o finální návrh díla, které by bylo skutečně realizováno. Účelem této soutěže je představit zajímavé tvůrčí přístupy, jak lze s využitím této části architektury pracovat, a především otevřít debatu, a tak i potenciální cestu k budoucí realizaci. I proto není vymezeno tematické zadání.

Proč se zapojit?

• Protože se jedná o ideové návrhy, soutěž nabízí možnost kreativně experimentovat a rozvíjet tvůrčí dovednosti. Součástí požadavku není dopodrobna rozpracovaný projekt, rozpočet ani technologický postup. Doporučujeme však zohlednit i tyto aspekty v rámci realizovatelnosti návrhu (návrh musí zohledňovat existující materiály a reálné technologie).
  • Soutěž poskytuje studentům unikátní možnost vyzkoušet si specifické zadání, vylepšit své prezentační dovednosti a kompetence k obhajobě. Vzhledem k tomu, že projekty (ideové návrhy) nejsou zatíženy požadavky spojené s přímou realizací, předpokládá se volnost návrhů, ať už na straně vizuální podoby a konceptu návrhu, tak na straně použitých materiálů a technologií.
  • Tři vítězné návrhy vybrané komisí budou finančně ohodnoceny. Návrhy budou zpracovány a předány komisi. Komise bude sestavena ze zaměstnanců FUD a externího zástupce ze strany KÚ.
  • 1. místo – 15 000,- Kč / 2. místo – 12 000,- Kč / 3. místo – 8 000,- Kč
  • Komise může udělit mimořádné ocenění s finančním ohodnocením 3000,- Kč.
  • Komise se může také rozhodnout nevyhlásit všechny 3 ceny anebo naopak vyhodnotit 2 projekty na stejné pozici.

Harmonogram soutěže
16.
2. 2022 Datum vyhlášení soutěže
30. 4. 2022 Deadline odevzdání projektů (vizualizace ideových návrhů) na zadaný e-mail
25. 5. 2022 Vyhlášení výsledků soutěže

Požadavky a podmínky

Návrh musí obsahovat tyto náležitosti:

• Autorem návrhu je student kteréhokoliv ateliéru či pedagog FUD, nebo z nich složená autorská skupina. Soutěž je interní v rámci fakulty, studenti a pedagogové ostatních fakult UJEP se zúčastnit nemohou.
  • Popis
    • Identifikace navrhovatele/ů (jméno a příjmení, e-mail)
    • Jak o tom přemýšlím, co je důvodem mého řešení (koncept)
    • Jak se návrh vztahuje ke kontextu místa, kam je navrhován
    • Stručný popis navrhovaných užitých materiálů a technologií
  • Vizualizace, ze které bude zřejmé, jak by navržená realizace mohla vypadat a působit v celku dané stavby (detailní vizuální podoba samotného díla a dílo ve vztahu s okolní architekturou)
  • Forma odevzdání
  • projekt zpracovaný v požadovaném formátu zasílejte elektronicky na adresu tajemnice interní soutěže palesnikova@ujep.cz
  • grafické řešení návrhu umístěné na formátu 100 x 70 cm (na výšku) v tiskové kvalitě (formát pdf)
  • textová část formátovaná na A4 na výšku v rozsahu textu do 1 NS (docx nebo pdf)
  • maximální velikost všech zasílaných dokumentů je do 10 MB.
  • do předmětu e-mailu vložte předmět „Místo srpu a kladiva
  • přijetí návrhu bude potvrzeno tajemnicí soutěže
  • elektronicky nejpozději do 30. 4. 2022 do 23:00

Způsob vyhlášení soutěže
Na internetových stránkách www.ujep.cz  v Aktualitách a informačním e-mailem studentům a zaměstnancům UJEP.

Návrhy budou použity pouze pro interní účely KÚ a FUD jako podklady k rozhodnutí o budoucí rekonstrukci zmíněného prostoru (části fasády). Návrhy budou zveřejněny pouze v případě vzájemné dohody KÚ a autora návrhu.

Bližší informace
V případě dotazů se obracejte na tajemnici soutěže
MgA. Kateřinu Palešníkovou – katerina.palesnikova@ujep.cz.

Bude uspořádána informační schůzka na FUD, která proběhne ve středu 9. 3. 2022 od 16 hod. v aule číslo 536.

Tip pro získání hlubšího vhledu do problematiky

V ICUKu proběhne diskusní setkání k tématu srpu a kladiva v rámci architektury budovy KÚ. Bude to ve středu 23. 2. 2022 v čase 15:00-17:00 hod. Pod patronací pana náměstka
Tomáše Riegera potvrdili účast v debatě prof.PhDr. Michaela Hrubá, Ph.D. z FF UJEP, ředitel NPÚ
pan PhDr. Petr Hrubý a Mgr. Martin Krsek z Ústeckého muzea. V případě zájmu o zapojení
nebo sledování diskuse najdete možnost připojení k této schůzce prostřednictvím
následujícího odkazu:

Plochu – prostor, který řeší interní soutěž – naleznete na fasádě Ústeckého kraje směřující
do ulice Dlouhá v Ústí nad Labem.

Rozměr plochy, na které byl reliéf z travertinu „Srp a kladivo“, je 8555 mm x 8485 mm (rozměr
vč. kamenného obkladu). Po sundání kamenného obkladu byla odhalena železobetonová stěna se značně nerovným povrchem (výstupky tvořící srp a kladivo, cca 250 mm vystupující z povrchu). Na tuto stěnu bylo provedeno opláštění, kdy na hliníkovém roštu jsou upevněny
bez tepelné izolace cementotřískové desky tl. 12 mm. Provedené opláštění má šířku 8440 mm
a výšku 9040 mm, předsazení konstrukce je cca 500 mm.

Projekt Interní soutěž na dílo pro budovy KÚ  je podpořen Ústeckým krajem