Studentky Semináře dějin umění při Masarykově univerzitě v Brně zvou k zasílání přihlášek na Studentskou odbornou konferenci, která proběhne v Brně 21. – 22. listopadu 2024. Letošním tématem je transdisciplinární přístup a možnosti spolupráce oboru s jinými vědními disciplínami. Otevřená je studentům bakalářského, magisterského a doktorského studia všech kateder dějin umění a vizuálních studií, jako prostor, kde se nekompetitivním způsobem můžeme setkat, prezentovat a diskutovat výsledky práce a hledat společný metodologický jazyk naší generace. Deadline přihlášky na konferenci je stanoven na 22. září.
Přednášky, konference
Konference
Call for papers – studentská konference EX ARTE
Sběratelství: Status – Zveme na minikonferenci o soukromém sběratelství
Minikonference v Domě umění Ústí nad Labem se věnuje soukromému sběratelství současného umění. Přijďte se seznámit s pozicemi různých aktérů a odborníků z tohoto oboru. Již 5. června od 11:00.
Konference
Specifika výuky teorie a dějin umění a designu na vysokých uměleckých školách
Fakulta umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem pořádá mezinárodní vědeckou konferenci Specifika výuky teorie a dějin umění a designu na vysokých uměleckých školách v pátek 21. 10. 2022 online na https://youtu.be/q5jwMbfsHuk.
26th ICOM PRAGUE 2022
Konference 26th ICOM PRAGUE 2022 se zúčastnila Adéla Machová s příspěvkem „Team Leadership in an Art Museum Environment“, kde v české sekci ICOM prezentovala na základě svých zkušeností výkonné manažerky Domu umění Ústí nad Labem (DUÚL) přístupy spolupráce a týmové organizace v arts managementu.
phonon~ festival / konference Thinking Sonic Environments
Zveme vás na Konferenci Thinking Sonic Enviroments a festival phonon~ konaný v Ústí nad Labem. Prostor pro transdisciplinární diskuzi o různých přístupech k popisu a zkoumání zvukových prostředí a dvoudenní oslava živého audiovizuálního umění, experimentální elektronické hudby a prostorového zvuku.
Online konference Fashion Forward
Ve dnech 24. – 26. září 2021 zveme na online konferenci FASHION FORWARD, která se věnuje tématu udržitelnosti v textilní tvorbě, módním designu i fenoménu udržitelnosti ve společnosti jako takovém. Konference je spolupořádána FUD UJEP a podpořena z Visegrad Fund. Více informací a program naleznete zde a po rozkliku této aktuality naleznete online link na konferenci.
„Wake-Up Call“ – výstava 11. Virtuálního bienále Praha 2020
11. Virtuální bienále Praha 2020 Wake Up Call bude zahájeno na 6. Festivalu současného umění v Čeljabinsku> Debarcader <3. listopadu!
PERSPECTIVES / The fifth international conference of the TICASS project / online
→ more information
Účast na mezinárodní konferenci „P.art.icipA(c)tion“
Na mezinárodní konferenci projektu TICASS “Participation: Education, Visual Languages and Intercultural Strategies” (25.-26. 11. 2019, Macerata, Itálie) vystoupili s příspěvkem čtyři pedagogové UJEP – doc. Tomáš Pavlíček, dr. Lenka Sýkorová, dr. Adéla Machová (FUD) a dr. Dagmar Myšáková (PF).
Přednášky
Přednáška sklářky, umělkyně a profesorky Jocelyne Prince (USA)
FUD a Katedra prostorové tvorby srdečně zvou na přednášku Jocelyne Prince (USA), která se uskuteční ve čtvrtek 23. 1. od 10:00 v ateliéru č. 127 (Přírodní materiály).
Čelem k umění #10 / František Zachoval
Srdečně zveme na další přednášku z cyklu Čelem k umění. Tentokrát s Františkem Zachovalem, kurátorem výstav, výzkumným pracovníkem v oblasti současného umění, překladatelem, a především ředitelem Galerie moderního umění v Hradci Králové.
Čelem k umění #8 / Libuše Jarcovjáková
Hlavně nic nemaž! Je název přednášky, kterou v rámci cyklu Čelem k umění přednese světoznámá fotografka Libuše Jarcovjáková. Ve své tvorbě se soustředí na mapování vlastního života a jejího bezprostředního okolí. Po přednášce navazuje promítání nového dokumentu „Ještě nejsem, kým chci být“ v Hraničáři.
Čelem k umění #7 / Žil Julie Vostalová
Zveme na Čelem k umění #7! Tentokrát pozvání přijala vizuální umělkyně a designérka Žil Julie Vostalová, která se ve své přednášce bude zabývat spojením digitalizace a udržitelnosti v módní tvorbě.
Čelem k umění #5 / Lenka Štěpánková
Srdečně zveme na přednášku interdisciplinární umělkyně Lenky Štěpánkové, která se ve své přednášce bude věnovat problematice neviditelnosti umělkyň v kontextu uměleckého ateliéru a způsobu zobrazení umělkyně ve vztahu k genderu a tomuto specifickému prostoru, který je historicky konstruován mýtem mužského génia.
Čelem k umění #4 / Miloš Hroch
Srdečně zveme na další z přednášek z cyklu Čelem k umění. Pozvání tentokrát přijal mediální vědec a teoretik Miloš Hroch, který bude mluvit o zinech v post-digitální době.
Čelem k umění #3 / Franziska Windolf
Srdečně zveme na Čelem k umění #3 tentokrát s interdisciplinární umělkyní Franziskou Windolf. Autorka se v přednášce zaměří na to, jak mohou performativní a poetické kvality sochařství a dalších médií podpořit smysluplné interakce s publikem, například ve veřejném prostoru. Přednáška proběhne v angličtině.
Čelem k umění #1 / Lenka Hámošová
Srdečně zveme na první přednášku zimního semestru z cyklu Čelem k umění! Umělkyně, designérka a odbornice na kreativní využití umělé inteligence Lenka Hámošová bude mluvit o možnostech společné tvorby člověka a umělé inteligence v umění. Již 9. 10. od 16:30 v aule č. 537.
PŘEDNÁŠKOVÝ CYKLUS MARIJE GRINIUK / VIDEO PŘEDNÁŠKY
V rámci Přednáškového cyklu Marije Griniuk vedeného v letním semestru ak. roku 2023/24 bylo vytvořeno šest video přednášek, které jsou nyní zpřístupněné na novém playlistu YouTube. Jejich realizace byla podpořena rámci projektu „Umění/podnikání: umělec, kurátor a umělecký manažer“, reg. č. 0316000033 za finanční spoluúčasti Evropské unie prostřednictvím Národního plánu obnovy a Ministerstva kultury České republiky a dále z projektu PPSŘ 2024 – Rozšíření a zkvalitnění vzdělávání realizovaného formou blended learning na FUD UJEP. Řešitelkou projektů je doc. Mgr. Lenka Sýkorová, Ph.D.