Cyklus výstav v ústeckém Činoherním studiu / Kurátorská studia

Ženské krásy i ošklivosti. Cyklus výstav v ústeckém Činoherním studiu zahájí snímky Adriany Cahové

Činoherní studio v nové sezóně uvede pět nových her. Každou premiéru doprovodí tematicky propojená výstava. Novou divadelní sezónu a zároveň zrekonstruované foyer otevře v pondělí 16. září klasická hra Williama Shakespeara Sen noci svatojánské, spojená s fotografiemi Adriany Cahové z cyklu Cahoženky.

O výstavu s jednoduchým názvem Adriana Cahová – Činoherní studio se postarají studenti Kurátorských studií Fakulty umění a designu Univerzity J. E. Purkyně. Fotografka Adriana Cahová (*1979) sama uvádí, že sice strávila dětství za komunismu, ale díky politickým změnám v Československu měla možnost dělat a studovat to, co její matka ani babička nemohly. Společným snem tří generací žen totiž byla fotografie. Adriana Cahová k tomu říká, že se jí věnuje „prostě proto, že to miluju.“ V této zkratce se zrcadlí také důvod, proč pro premiéru Činoherního studia vybrali studenti právě snímky z cyklu Cahoženky. Jde o lásku, k sobě i k druhým, a o ženský prvek. Právě žena a ženský element jsou jedněmi z hlavních témat zájmu fotografky Cahové. „Výstava v Činoherním studiu představí výběr snímků, který podle nás nejlépe vystihuje příběh o lásce mezi Hermií a Lysandrem nebo Titánií a Oberonem,“ uvádí k výběru snímků Jan Nový, člen studentského kurátorského týmu.

Cahoženky jsou živý cyklus

Série Cahoženky začala vznikat před 10 lety a je stále rozšiřována novými fotografiemi. Autorka o tomto cyklu mluví jako o oslavě ženy, o její kráse i ošklivosti, radosti i smutku, stejně tak jako vzteku, vášni nebo drzosti. Vše zmíněné a ještě mnohem více fotografka zachycuje na svůj středoformátový analogový fotoaparát Hasselblad. Vše si následně sama vyvolává i zvětšuje. Vždy s citem hledá estetickou krásu. „Podívejme se kolem sebe. Všichni jsme nějak zajímaví, jiní i podivní. Právě díky tomu se stáváme krásnými a jedinečnými,“ dodává Cahová.

Informace o výstavě

Adriana Cahová – Činoherní studio

18. 9. – 5. 10. 2019, Galerie Činoherní studio

První ze série výstav studentů Kurátorských studií Fakulty umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně ve spolupráci s Činoherním studiem. Celý cyklus výstav reaguje na letošní téma divadelní sezóny, jímž je Nerovnost