Galerie Mimochodem

O galerii

Galerie Mimochodem si vytyčila za cíl prezentovat zajímavé umělce a umělecké skupiny, často studenty, nebo absolventy uměleckých škol z České republiky i ze zahraničí. Ti vytvářejí pro nonstop galerii site-specific díla, jež v průběhu roku shlédnou tisíce lidí, kteří denně procházejí podchodem cestou domů či do práce. Díky své poloze a přístupu 24 hodin denně se Galerie Mimochodem zaměřuje na všechny kolemjdoucí bez ohledu na věk či sociální skupinu. Má potenciál oslovit i veřejnost, která se běžně o umění nezajímá a do tradičních galerií nechodí. V roce 2021 se ujala vedení galerie Fakulta umění a designu UJEP v rámci oboru Kurátorských studií.

Výstavní program 2023/24

Galerie Mimochodem ve vestibulu na Palackého náměstí představuje nový výstavní cyklus Centrum–Periferie. Velkoformátové výstavní plochy přístupné 24 hodin denně přebírá nový kurátorský tým Jan Kieweg, Karolína Lapešová a Rebeka Pojarová. Pod supervizí doc. Mgr. Lenky Sýkorové, Ph.D., bude v galerii představováno současné mladé umění a výstavy s doprovodným programem budou ilustrovat různé významy pojmu periferie a její vztah k centru.

“Myslím, že naše postavení mimo centrum (Západ) bylo marginální, tak jako dějiny umění byly marginalizované. … jsem ale přesvědčen, že více toho uvidíme právě na okrajích a že je třeba, abychom svoji marginálnost pochopili jako privilegium.” (rozhovor s P. Piotrowskim provedený Edit András).

Téma centra a periferie, jejich vzájemného ovlivňování a vztahu je na české umělecké scéně předmětem zájmu od 90. let 20. století. Do té doby představovala periferie jakési místo úniku, místo, kam se umělci v době totality uchylovali, když unikali před děním v centru. V 90. letech se začaly výrazně prosazovat industriální pohraniční oblasti jako nová umělecká centra. Bylo to zejména Ústí nad Labem nebo Ostrava a vznikly zde specifické výtvarné projevy, odkazující na danou lokalitu a vyrovnávající se s vlastní minulostí v ní. Výstavní téma centra a periferie se rovněž odráží v textech teoretika Piotra Piotrowského, který je známý svým konceptem horizontálních dějin umění, v němž popřel samotné rozdělení na centra a periferie a povýšil tak oboje na stejnou úroveň. Do jaké míry je toto rozdělení–propojení platné v současném umění se pokusíme ukázat v následujícím výstavním cyklu, v jehož rámci budou prezentována různá pojetí periferie a centra. Prvním a nejrozšířenějším z přístupů je periferie jako místo mimo centrum, do jisté míry oddělené od hlavního dění. Tuto oblast zastoupí autorka Tereza Špádová, která danou problematiku zpracovala jako klauzurní práci A žili ve stylu… (2023) na FUD UJEP. Pro galerii Mimochodem Tereza instalaci, jež vznikla na základě jejích vlastních zkušeností v maloměstském prostředí, dále rozvíjí s přínosem o nové pohledy i materiály.

Srdečně vás zveme na první výstavu i na nadcházející cyklus a budeme se těšit na setkání v podchodu,

Jan, Karolína a Rebeka

KONTAKTY

E-mail I galeriemimochodem@gmail.com
Facebook I Galerie Mimochodem
Adresa I vestibul stanice metra Karlovo náměstí, směr výstupu Palackého náměstí v Praze

Pohled do galerie

NOVÁ VÝSTAVA WATCH THE BIRDIE V GALERII MIMOCHODEM

Galerie Mimochodem nacházející se ve vestibulu na Palackého náměstí pokračuje ve výstavním cyklu Centrum–Periferie. Vernisáž výstavy Watch the Birdie, která představí současnou ukrajinskou umělkyni Alinu Panasenko proběhne 9. dubna v 18.30.

Galerie Mimochodem – nový výstavní cyklus

Galerie Mimochodem spravovaná našimi studenty a studentkami kurátorského studia představuje ve vestibulu na Palackého náměstí nový výstavní cyklus Centrum–Periferie. Vernisáž nadcházející výstavy Terezy Špádové s názvem A žili ve stylu… se uskuteční 20. 9. 2023 od 18 hod.

Galerie Mimochodem / Jan Kvíz – Rafťáci

Srdečně vás zveme na výstavu Jana Kvíze – Rafťáci v Galerii Mimochodem.
 
Výstava potrvá od 15. září do 27. října 2021. Vernisáž výstavy se koná 14. září v 18:00 přímo v prostorách galerie.