Mezinárodní skupinová výstava Totožnost kurátora Michala Kolečka bude zahájena ve středu 4. 12. 2024 v Domě umění Ústí nad Labem. Výstava zahájí sérii výstavních projektů, které se v letech 2024–2027 zaměří na témata odrážející specifika strukturálně narušeného Ústeckého kraje.
Kurátorská studia
Kontakt
garant studijního programu Kurátorská studia
prof. Mgr. Michal Koleček, Ph.D.
T: +420 475 285 186
E: michal.kolecek@ujep.cz
aistent Katedry dějin a teorie umění
Mgr. Tomáš Jurkovič
T: +420 475 285 141
E: tomas.jurkovic@ujep.cz
Přijímací řízení
DŮLEŽITÉ INFORMACE O PŘIJÍMACÍM ŘÍZENÍ
Vážené uchazečky a vážení uchazeči programu Kurátorská studia, děkanka FUD UJEP prof. Mgr. Zdena Kolečková, Ph.D. vyhlašuje podmínky 2. kola přijímacího řízení pro navazující magisterské studium pro akademický rok 2024/2025 ve studijním programu Kurátorská studia. E-přihláška je otevřena od 11. 5. do 11. 9. 2024.
VÍCE INFORMACÍ O PŘIJÍMACÍM ŘÍZENÍ
Pro domluvu na individuální konzultaci s garantem oboru kontaktujte Mgr. Evu Imr Mrázikovou, Ph.D., na e-mailu eva.mrazikova@ujep.cz.
Studium - koncepce a pedagogové
Dvouletý navazující magisterský studijní program Kurátorská studia
Navazující magisterský studijní program Kurátorská studia má jedinečné zaměření a unikátní charakter. Kurátorská studia jsou stále poměrně mladým oborem, který se formuje především v souvislosti s rozvojem specifik provozu, produkce, interpretace a socializace současného výtvarného umění. Výuková i tvůrčí struktura studijního programu Kurátorská studia v sobě kombinuje dva základní přístupy – důraz kladený na teoretickou reflexi aktuální umělecké tvorby a zaměření na získání základních kompetencí v oblasti produkce a institucionální práce v muzejním a galerijním prostředí. V této souvislosti navazující magisterský studijní program Kurátorská studia studentkám a studentům poskytuje zásadní strukturovaný vhled do historických a metodologických otázek výtvarného umění zejména 20. a 21. století a rovněž nabízí řadu workshopů a seminářů, které jsou zaměřeny jak na koncepční ideovou rovinu, tak na manažerskou, praktickou stránku realizace konkrétních tvůrčích výstavních projektů.
Zakladatelem a garantem navazujícího magisterského studijního programu Kurátorská studia je prof. Mgr. Michal Koleček, Ph.D., který připravil a úspěšně realizoval prvotní studijní obor tohoto zaměření již v roce 2007. Michal Koleček se zabývá dějinami a teorií výtvarného umění a designu se zaměřením na problematiku současných uměleckých projevů; kurátorskými studii se zaměřením na rozvoj metod současné kurátorské praxe a socializace současného umění.
Studentské výstavy a galerie
Publikace
Členové Katedry dějin a teorie umění jsou autory řady publikací, které reprezentují FUD UJEP v odborné publikační činnosti, ale také získávají řadu ocenění - např. Nejkrásnější kniha roku. Studenti nebo absolventi se k bohaté ediční činnosti připojují prostřednictvím realizace katalogů k výstavám nebo jiným projektům.
Naši absolventi
Absolvent studijního oboru Kurátorská studia se uplatní jako nezávislý kurátor nebo jako kurátor či lektor v galeriích a muzeích, ve sféře státní, veřejné i soukromé či komerční. Získá znalosti a kompetence nezbytné pro přípravu výstav v domácích i zahraničních kulturních institucích, nalezne uplatnění v redakcích odborných periodik nebo v nakladatelských domech orientovaných na výtvarné umění a kulturní historii, v publicistice a umělecké kritice, popřípadě ve sféře vizuální komunikace a její administrativě.
JAKUB KRÁL
Kurátor Galerie hlavního města Prahy
TEREZA NOVÁKOVÁ
Kurátorka na volné noze, program Umění pro město (Galerie hl. města Praha)
ADÉLA MACHOVÁ
Kurátorka v Domě umění v Ústí nad Labem
OLGA STANÍKOVÁ
Kurátorka moderního a současného umění v Muzeu umění Olomouc
TEREZA ZÁCHOVÁ
Kurátorka na volné noze, spolukurátorka galerie 35m2, pedagožka
Aktuálně
Dům umění Ústí nad Labem zahájí novou mezinárodní výstavu Totožnost
Galerie Činoherák zahajuje výstavní sezónu
Galerie Činoherák, kterou v letošním roce kurátorují Kateřina Stündlová a Marie Šulcová, studentky kurátorských studií, zahajuje 6. 12. 2024 od 17:00 novou výstavní sezónu. Galerie se nachází v divadelním foyer Činoherního studia v Ústí nad Labem.
Anna Vartecká otevřela výstavu Bez prerušenia súvislostí v Bratislavě
Docentka Anna Vartecká je kurátorkou výstavy Bez prerušenia súvislostí v Pálffyho paláci v Bratislavě. Výstava se koná v rámci festivalu Mesiac fotografie 2025 a navštívit jí můžete až do 16. 2. 2025.
Studentská Galerie Rampa představuje nový výstavní program na rok 2024/2025
Výstavní program Galerie Rampa na celý akademický rok má na starosti část druhého ročníku magisterského oboru Kurátorská studia. V roce 2024 a 2025 se kurátorkami Galerie Rampa stávají Martina Hakenová a Nicole Langrová. Koncepce galerie je zaměřena na prezentaci mladého českého umění, v tomto roce zejména studentek a studentů FUD UJEP. První výstava z cyklu Riziková domácnost bude zahájena 20. 11.
Čelem k umění #5 / Lenka Štěpánková
Srdečně zveme na přednášku interdisciplinární umělkyně Lenky Štěpánkové, která se ve své přednášce bude věnovat problematice neviditelnosti umělkyň v kontextu uměleckého ateliéru a způsobu zobrazení umělkyně ve vztahu k genderu a tomuto specifickému prostoru, který je historicky konstruován mýtem mužského génia.
Navštivte výstavu díky Pavlu Mizerovi v Galerii Vlastimila Rady v Železném Brodě
Výstava, na které participují jak studentky tak pedagogové a pedagožky FUD, je malým poděkováním Pavlu Mizerovi za jeho celoživotní práci. Pavel Mizera, sochař a umělec, za svého jednadvacetiletého pedagogického působení ovlivnil řadu uznávaných autorů. Kurátorkou je studentka Kurátorských studií FUD UJEP Magdalena Nešněrová. Výstava potrvá do 16. 11. 2024.
Výstavní cyklus galerie BILLBOART bude zaměřený na téma folkloru
Galerie BILLBOART, která se nachází na billboardech v blízkosti Fakulty umění a designu se v letošním akademickém roce bude zabývat tématem folkloru. Studentky kurátorských studií se v novém výstavním programu zaměří na zvyky, rituály a tendence hluboce zakořeněné v našich kulturních tradicích. První vernisáž proběhne již 20. 11. 2024.
Studentská galerie Mimochodem v Praze ukončuje svou činnost
Galerie, která vznikla v roce 2012 jako nonstop prostor pro prezentaci umění a nacházela se ve vestibulu metra na Karlově náměstí v Praze, ukončuje nyní svoji činnost.